• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

(5’Lİ ÇETE) VEYA (MİLLETİN A..SINA KOYANLAR ÇETESİ!)

Reklam
, 0 Yorum

2019 mali yılı bütçe görüşmeleri sırasında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

-5’li çete var. En büyük ihaleleri alanlar…şeklinde bir cümle kullandı.

Bu 5’li çetenin kimler olduklarını biz bilemiyoruz da, bilenler bilir. Bu çeteye (Milletin A..sına koyanlar) olarak da isimlendirenler var. Biz geçmiş yıllara ait bir masaldan yola çıkarak bu çeteyi tanıtmaya çalışalım:

Yüzyıllar önce, ülkenin birinde, (Milletin A..sına Koyanlar) adı altında bir çete kurulmuş. İş bu beşli çete, milletin a..sınana öylesine koyuyormuş ki, sormayın gitsin! O ülkenin bir de yalakaları çok seven bir Padişahı varmış. Padişaha kulluk ettikten sonra, milletin a..sına koymak çok kolay oluyormuş. Bu beşli çete de, sözün tam anlamıyla padişaha bağlı kullarından oluşuyormuş. Halkın arasına girdiğinde adamlarına (padişahım çok yaşa!) diye alkışlatmak en iyi bildikleri işleriymiş!

Tabii,milletin a..sına koymalarının karşılığı olarak Padişaha hediyeler sunmak da işin gereklerindenmiş. Milletin a..sına koyarlarken, elde ettiklerinin en az yüzde onunu Padişaha hediye olarak sunmak adettenmiş! Zaman zaman bu rakamın üzerine de çıkıldığı oluyormuş da, kesin tarife yüzde 10’muş!

Tabii,padişaha hediyeler sunmak yanında cami, medrese, çeşme gibi hayrat ileri yaparak milletin a..sına koyarak elde ettikleri büyük servetlerinin cüzi bir kısmını da, halkın gözlerini boyamak işinde sarf ediyorlarmış!

Sonuç itibarıyla, hiçbir zulüm cezasız kalmayacağı gibi, bu zalim padişahı ve beşli çeteyi sonunda bir KELOĞLAN dize getirmiş, padişahı tahtından indirmiş, beşli çeteyi de kadı’nın huzuruna çıkararak, gayri meşru yollardan ve milletin a..sına koyarak elde ettikleri bütün mal varlıklarına el koyup. hazineye devrettirmiş! Milletin anasına geri vermiş!

(Bu anlatılanlar masal mı, hikâyemi!) diye zihinlerde bir istifham oluşabilir. Ama inanın ki ancak Keloğlan masallarında yaşanan bu olayların, günümüzde de yaşandığı ayniyle vaki…

Atalarımız Keloğlan, Nasrettin Hoca ve benzeri halk kahramanlarına ait masalları,fıkraları boşuna uydurup anlatmamışlar, herhalde! Her ne kadar uyduruk gibi görünseler de, bu masallardan, hikâyelerden, fıkralardan, anekdotlardan alınması gereli o kadar dersler var ki!

Ah, keşke bir ders alabilsek!

Yazımızı, meşhur bir Keloğlan Türküsüyle noktalayalım:

Ben bir garip Keloğlanım
Eşeğimin yok palanı
Varım yoğum doğruluktur
Hiç de sevmem ben yalanı
Evde kocakarı Anam,
Birkaç tavuk bir de inek
Her gün kel başıma konar
Evsiz kalmış birkaç sinek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN