• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

1 MAYIS ETKİNLİKLERİNDE ACI OLAY; TRAFİK KAZASINDA 5 ÖLÜ, 14 YARALI

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye genelinde gerçekleştirilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerinde çok acı bir olay yaşandı.  Kahramanmaraş’tan Şanlıurfa’ya 1 Mayıs İşçi Bayramı’na katılmak için giden işçilerin bulunduğu otobüsün devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 5 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden Şanlıurfa’daki 1 Mayıs kutlamalarına giden işçileri taşıyan 46 VK 309 plakalı otobüs, Şanlıurfa Birecik karayolunun 60. kilometresinde kontrolden çıkarak devrildi. Devrilen otobüse arkadan gelen 45 HS 02 plakalı araç da çarptı.

Feci kazada ilk belirlemelere göre 4 kişi olay yerinde, 1 kişi de hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Araçlarda yaralanan 14 kişi ise hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Diğer taraftan İstanbul’da Taksim Meydanına çıkmak isteyen göstericilerle güvenlik güçleri arasında gerilimler yaşandı. Tutuklanarak gözaltına alınan işçiler oldu.

Şehrimizdeki etkinlikler ise 15 Temmuz Demokrasi Meydanında sıkı güvenlik önlemleri arasında kutlandı.

Belediye İşçi Sendikası Siirt Şubesi üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü halay çekerek kutladı. Kutlamalara Belediye Başkanı Berivan Helen Işık, Tabipler Odası Başkanı Op. Dr. Ekrem Bilek ve Belediye İş Sendikası Siirt Şubesi üyeleri katıldı.

15 Temmuz Demokrasi meydanında toplanan işçiler adına açıklama yapan Belediye İşçi Sendikası Başkanı Halit Akınay, emek düşmanı politikalara, işsizliğe, yoksulluğa, kıdem tazminatının zorunlu BES’le birleştirilerek fona devrine, emperyalizme karşı, krizin faturasını ödememek için, 1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ.

Bugün 1 Mayıs, işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü. Bugün; birbirinin dilini bilmeyen milyonlarca emekçinin, yüzlerce farklı ülkede, yüzlerce farklı dilde, “En büyük güç örgütlü güçtür”, şiarıyla, “ekmek, barış ve adalet” talebiyle haykırdığı gündür. 1 Mayıs sadece bir kutlama değil, işçi sınıfının, en can alıcı sorunlarının dile getirildiği, taleplerinin tüm topluma ve egemenlere, en güçlü biçimde haykırıldığı gündür. Bizler de birliğin, mücadelenin, dayanışmanın ve direncin sembolü, emekçi halkımızın gülümseyen yüzü 1 Mayıs’ta; kıdem tazminatının zorunlu BES’le birleştirilerek fona devrine ve talana dönüşen bütün fonlara hayır demek için alanlardayız.

Taşeron çalışmanın son bulması, işsizliğe, yoksulluğa karşı, ayrımsız kadro talebiyle; güvenceli, sendikalı istihdam için, grev yasaklarına dur demek için alanlardayız, Belediye şirketlerinde çalışanların norm kadrolara geçirilmeleri için alanlardayız. Yıllarca 5620 sayılı yasa ile çalışan 85.000 bin işçilerin hemen kadroya alınmaları için alanlardayız. Belediyelerde işten atılan tüm işçi ve memurların hemen işe alınmaları için alanlardayız. Emeklilikte yaşa takılan emekçilere adalet istemek için alanlardayız. İş cinayetlerinin son bulması, örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması için, yeni cezaevleri yatırımları değil; üretime, kamu yatırımlarına dayalı, “insan onuruna yakışır iş” talebiyle alanlardayız, %4’lük sefalet ücret artışına karşı, 696 sayılı KHK ile gasp edilen toplu sözleşme hakkımızı geri almak için alanlardayız.

Herkese; çağdaş, nitelikli, eşit, ücretsiz, bilimsel, kamusal eğitim ve sağlık için alanlardayız, Cumhuriyete, Demokratik, Laik, Sosyal Hukuk Devletine sahip çıkmak için alanlardayız. Ülkemizin tüm alanlarında kulakları olup duymayanlara, gözleri olup görmeyenlere, milyonlarca emekçinin gücünü ve kararlılığını göstermek için taleplerimizi haykıracağız.

Derinleşen ekonomik krizin yıkıcı etkileriyle; işten çıkarmalar hızlanmış, gerçek işsizlik oranı yüzde 20’lere, gerçek enflasyon ise %30’lara dayanmıştır. Hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında ücretler erimiş, alım gücü düşmüş, emekçiler sefalet şartlarında yaşamaya mecbur bırakılmıştır. Bu ülkeyi yönetenlerin ekonomik krize karşı bulduğu çözüm; Kıdem tazminatının zorunlu bireysel emeklilikle (BES) birleştirilerek fona devridir. Sosyal güvenlik reformu bahanesiyle, emeklilik yaşını yükseltmek, prim oranlarında emekçiler aleyhine değiştirerek emekli maaşlarını düşürmek, sağlık katkı paylarını daha da arttırmaktır. Kamu kaynaklarının batık şirketleri kurtarmak için bankalara aktarılmasıdır. BU ÜLKEYİ YÖNETENLERE SESLENİYORUZ; EKONOMİK KRİZİN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ, BEDELİNİ ÖDEMEYECEĞİZ, uyarıyoruz. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. İşçisiyle, köylüsüyle, memuruyla tüm emekçilerin patatese, soğana muhtaç olup, geçim derdine düştüğü şu günlerde neyin zorunlu tasarrufundan bahsediyorsunuz? Emekçiler; iş derdinde, aş derdinde geçim derdinde, emekçiler, hayat pahalılığından geçim zorluğundan evine ayda bir parça et götüremezken, işsizlikten, yoksulluktan, yoksunluktan kıvranırken, hangi vicdanla, hangi akılla zorunlu tasarruftan bahsediyorsunuz? Sorumlusu olmadığımız krizin faturasını ödememenin yolu, tüm emekçilerin “En büyük güç örgütlü güçtür” şiarıyla, fonu savunan yandaş sendika yöneticilerine inat, birlikte mücadelesinden geçiyor. Bu ülkenin gerçek sahipleri bizleriz, biz karşı çıkarsak yapamazlar! Çünkü bizler, bu ülkenin; işçileri, esnafları, işsizleri, çiftçileri, kamu emekçileriyiz. Bizler, insanların açlıktan ölmediği; çocukların savaşlar sonucunda anasız-babasız kalmadığı bir dünya için; esnek, güvencesiz çalıştırmaya, işsizliğe, yoksulluğa karşı, kıdem tazminatının yok edilmesine ve zorunlu BES’le getirilmek istenen kölelik düzenine karşı mücadele ediyoruz, bizler, ülkemizde ve dünyada barışın, kardeşliğin, hukukun, demokrasinin ve dayanışmanın hüküm sürmesi için; 1 Mayıs’ta alanlardayız! ÇÖZÜM ELLERİMİZDE; BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ. YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI, YAŞASIN 1 MAYIS dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN