• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

1. SİİRT TIP ZİRVESİ VEYA TARİHİ ZİRVE

Reklam
, 0 Yorum

Dün gerçekleştirilen (1. Siirt Tıp Zirvesi) İlimiz açısından sözün tam anlamıyla tarihi bir zirve oldu. TÜRGEV Konferans salonunda düzenlenen zirveye Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hemşerimiz Mehmet Akarca’nın yanı sıra bazı HSK üyesi hâkimler, protokol mensubu üst düzey zevatlar, rektörler, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim üyesi profesörler, doçentler, mütehassıs hekimler, doktorlar, sağlık personelleri,  işadamları, STK temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu ile Siirt Üniversitesinin öğrencileri katılmışlardı. 1500 kişilik salon tıklım-tıklım dolmuş, etkinlikleri ayakta izlemek zorunda kalanlar olmuştu.

Zirvenin açılış konuşmasını Siirt Tıp Fakültesinin çiçeği burnunda Dekanı Hemşerimiz Prof. Dr. Vefik Arıca yaptı.  Fakültenin kuruluş sürecini ve Dekanlık görevine atanmasından bu yana yapılan çalışmaları özet olarak sunan Dekan, henüz bir yılını bile tamamlamayan bir fakülte olarak 5 paydaş kuruluşla bu zirveyi düzenlediklerini belirterek amaçlarının devletin burada yaptığı yatırımlara dikkat çekmek ve özellikle yapımı kesinleşen 400 yataklı devlet hastanesi ek binasına vurgu yapmak, tıp bayramını bütün sağlık çalışanları ile kutlamak ve tıp fakültesinin kuruluş çalışmaları hakkında toplumu bilgilendirmek olduğunu söyledi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca’nın da zirveye katıldıklarını anımsatan Dekan bunu fırsat bilerek sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılması konusunda müzaheretlerini istedi. Tıp Fakültesinin kurulması için çalışmaların 2012 yılında YÖK senatosunun aldığı bir kararla başladığını ve 3 yıllık bir sürenin sonunda gerçekleştiğini belirten Dekan’dan sonra Siirt Üniversitesi Rektörü Hemşerimiz Prof. Dr. Murat Erman da bir konuşma yaptı. Siirt Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesinin kuruluş aşamalarına vurgu yapan Rektör Erman Tıp Fakültesiyle birlikte Siirt Üniversitesi bünyesindeki fakülte sayısının 9’a yükseldiğini söyledi.  Rektör Siirt Üniversitesindeki öğrenci sayısının da 15.300’e ulaştığını ve bunların 1.700’ünün yabancı uyruklu öğrenciler olduklarının altını çizdi.

Rektör Erman konuşmasına özet olarak şöyle devam etti. “Geçen yıl sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği tıp fakültemizin kurulmasına ilişkin kararın temmuz ayında Resmi Gazetede yayınlanması ile birlikte çalışmalara başladık ve bu gün henüz bir yılını bile tamamlamayan bir fakülte olarak dekanı atanmış, 24 öğretim üyesi alımına çıkmış ve öğrenci alımı içinde gerekli çalışmaları yapmış durumdayız.”

Rektörden sonra söz alan Siirt eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay ise yaptığı konuşmada fakültenin kurulması konusunda gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı. Konuyu Sayın cumhurbaşkanına arz ettiklerinde ilk etapta tereddüt ettiğini belirten Aktay “ Siirt milletvekili olarak görev yaptığım sürede en fazla önemsediğim konu üniversite oldu. Sayın cumhurbaşkanımıza tıp fakültesi konusunu ilk arz ettiğimde öğretim üyesi bulamayacağımız endişesiyle tereddüt ettiler. Ancak bize güvendiler. İkna konusunda Ethem Sancak’ın da büyük katkıları oldu.” Her mesleğin bir etik kurallara sahip olması gerektiğine değinen Prof. Dr. Aktay bunun özellikle tıp alanında büyük önem taşıdığını belirterek, Suudi Arabistanlı Gazeteci Kaşıkçıyı keserek öldüren kişinin de bir doktor olduğunu örnek gösterdi.

Hemşerimiz Ethem Sancak ise yaptığı konuşmada bir işadamı olduğunu ancak bu sıfatıyla ülkemizde özel sektörün sağlık alanına girmesine ön ayak olan üç beş kişiden biri olduğunu ve bir dönemler hastaneler zincirinin sahibi bulunduğun altını çizerek zirvenin ülkemizde tıp bayramının 100 yılına denk gelmesinin ayrıca sevindirici olduğuna vurgu yaptı. Sancak, 100 yıl önce tıp alanında öğrenim gören öğrencilerin Çanakkale, Kurtuluş ve Kuttul Amare Savaşlarında şehit düştüklerini anımsatarak Suudi Arabistanlı gazeteci Kaşıkçı olayında (yeğenim) olarak tanımladığı Prof. Dr. Yasin Aktay’ın dik duruşu ile ABD Başkanı Trump ile Suudi Arabistan Prensi Faysal’ı köşeye sıkıştırdığını belirtti. Tıp Fakültesinin kurulmasına ilişkin karar değinen Sancak “Bu kararın alınmasında sayın Emine Erdoğan’ın büyük katkısı vardır. Bunu ben çok yakından biliyorum. Kendisine ve sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Milletvekili Osman Ören de yaptığı konuşmada, tıp fakültesinin kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür ettikten sonra bundan sonrasına bakmak gerektiğinin altını çizerek ve özellikle İşadamı Ethem Sancak’ı kastederek (elleri ceplere atmanın zamanıdır) dedi.

Ören, mevcut devlet Hastanesinin Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine dönüştürüleceğini, bunun yanında 400 yataklı yeni bir Şehir Hastanesinin kurulması için ödenek sağlandığını,  Böylece Siirt’teki hastanelerde kapasitenin 850 yatak düzeyine çıkarılacağını, bu yatak sayısının da 2 milyon insana hizmet sunmak için yeterli olduğunun altını çizdi. Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinin kent merkezine yapılması isteğine vurgu yapan ve bunun bütün Siirtli esnafların istekleri olduğuna vurgu yapan Ören, Öğretmenlik yaptığı yıllarda Tıp Fakültesi Dekanı Arıca’nın da parlak zekasıyla temayüz eden öğrencilerinden biri olduğunu anımsattı ve kendisinden tıp fakültesi bünyesinde bölgemizde bulunmayan sağlık birimlerinin kurulması konusuna yoğunlaşmasını istediğini söyledi.

Zirvede bir konuşma yapan Vali Ali Fuat Atik de Siirt’in bir hoşgörü ve medeniyet şehri olduğuna vurgu yaparak ilimizde bir tıp fakültesinin kurulmuş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Zirvenin düzenlenmesinden dolayı Rektörlüğe ve Dekan Prof. Dr. Vefik Arıca’ ya teşekkür eden Vali Atik “Siirt genelinde, eğitimden sağlığa, tarımdan hayvancılığa, enerjiden ulaşıma, kültürden turizme kadar pek çok alanda çok önemli projeleri hayata geçirdik. Yapılan kamu harcamalarında eğitim yatırımlarının ön planda tutuyoruz” dedi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise yaptığı konuşmada özellikle Türkiye’deki terör sorununa dikkatleri çekerek  “Önce ideolojik terör, daha sonra ayrımcı terör ve bu terör olgusu sürekli kan kaybına sebebiyet verdi. Halbuki bunları hep birlikte çok rahat bir şekilde aşabiliriz ve büyük bir devlet olma olgusunu bugün olduğu gibi yerine getirebiliriz” dedi. “1. Siirt Tıp Zirvesi”ne katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Yargıtay Başkanı sağlık çalışanlarının, sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik taleplerine de değinerek, “Özveriyle, zor şartlarda görev yapan hekimlerimize yapılan saldırıları her zaman kınadık ve kınayarak geliyoruz. Etik kurallar meslekte çok önemli, bunlara da dikkat edilmesi gerekir” diye konuştu. Cirit’in bu mesajında sorunun tek taraflı olmadığı, hekim hakları yanında, hasta haklarına da riayet edilmesi konusunda bir uyarı bulunduğu açık bir mesaj olarak algılandı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hemşerimiz Mehmet Akarca ise yaptığı konuşmada “Bilimin ışığına sarılarak huzura, refaha erişmek gerekmektedir. Siirt halkının refaha, huzura, esenliğe ihtiyacı vardır. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz müddetçe Allah’ın izniyle bu milletin üstesinden gelemeyeceği hiçbir sorun bulunmamaktadır. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza edelim, birbirimize sahip çıkalım, vatanımıza, devletimize sahip çıkalım ve bu yolda emek sarf eden insanların kadrini ve kıymetini bilelim.” ifadesini kullandı.

Konuşmalardan sonra plaket takdimine geçildi. İtiraf etmeliyiz ki, adeta bir plaket enflasyonu yaşandı. Bizce, sadece zirveye dışarıdan katılanlara plaket verilmesi yeterliydi.

Birinci Siirt Tıp Zirvesi misafirlerin ve protokol mensuplarının ayrılmalarından sonra sağlık mensuplarının kendi aralarında yaptıkları sunumlarla ve değerlendirmelerle devam etti.

İlimizde böyle tarihi bir zirveyi organize etmek işine önayak olan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vekif Arıca’yı kutluyor, el birliği içinde yürüttükleri başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN