• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

FAKİRLİK AZ KALSIN KÜFÜR OLACAKTI!!!

Reklam
, 0 Yorum

İslam dini, ekonomiye büyük önem verir. Zannedildiği gibi (BİR HIRKA, BİR LOKMA) felsefesi gütmez. Müslümanların dünya hayatlarının da mamur olmaları, güçlü olmaları, bunun için gereken çabanın gösterilmesini emreder. Dinimiz bu konuda özellikle devlet yöneticilerine büyük sorumluluklar yüklemektedir. Peygamber efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) bir hâdis-i şeriflerinde (FAKİRLİK, AZ KALSIN KÜFÜR OLACAKTI) buyururlar ki, Müslümanların, hhatta sadece Müslümanların değil, bütün insanlar için FAKİRLİĞİN NE KADAR TEHLİKELİ OLDUĞUNA İŞARETTİR. Müslümanların zengin olmaları, devleti idare edenlerin de bunu temin için gayret etmeleri gereği aşikârdır. 

(FAKİRLİK ATEŞTEN GÖMLEKTİR) deyimini unutmayalım. Yani, öyle (BİR HIRKA, BİR LOKMA) felsefesi, asla İslami değildir. Müslümanın güçlü olması, zengin olması esastır. Bunun için çalışmak, gayret sarfetmek gerekir. Bu hâdis-i şerifte, ahalisi Müslüman devletlerin idarecilerine de önemli bir mesaj vardır. Bu demektir ki “Ey hasbelkader Müslümanların başına idareci olarak geçmiş olanlar, halkınızı fakir bırakmayın, zenginleşmeleri için gayret sarfedin. Hele-hele halkınızdan birilerine kepçe-kepçe, birine çay kaşığıyla dağıtmayın. Böyle yaparak, halkınızı KÜFÜRE (İSYANA) yönlendirmeyin. Ülkenin imkânlarını mümkün mertebe eşit ölçülerde üleştirin ki, (BİRİ YER, BİRİ BAKAR, KIYAMET BUNDAN KOPAR) durumuna düşmeyin. Kendi kıyametinizi, kendi ellerinizle koparmayın!”

Evet, görüldüğü gibi İslam dini ekonomiye büyük önem vermektedir. Bütün kötülüklerin anasının ekonomik bozukluklar olduğuna bundan daha iyi bir işaret olabilir mi! İnsanları hikâyelerle, masallarla bir süreliğine avutursunuz ama evlerine gittiklerinde içinde yemek kaynayan bir tencereleri yoksa, bebelerine süt, çocuklarına ayakkabı, kendilerine gömlek alacak imkânları bulunmuyorsa, her ne kadar bir avuntu icat ederek kendilerine  “YA ALLAH, BİSMİLLAH, ALLAH-U EKBER” dedirtmiş olsanız bile, fakir insan, aç insan her an için KÜFRE (İSYANA) kalkışabilir.

Bu arada, (KOMŞUSU AÇ İKEN, TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR) hâdis-i şerifinin de ne anlama geldiğini asla aklımızdan çıkarmayalım!

Bir de (Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahret için çalış) hâdisi şerifi de oldukça anlamlıdır.

TAŞLAMALAR

BİR HIRKA BİR LOKMA MI

ÖNERDİĞİ İSLAMIN

ZENGİN OLAN MÜSLÜMAN

FAKİRDEN YEĞDİR BAKIN

İYİLİK YAPMAK İÇİN

ZENGİN OLMAK GEREKLİ

ALLAH MALINDAN ETSİN

PİNTİ OLAN ZENGİNİ

VEREN EL, ALAN ELDEN

HAYIRLIDIR İNANIN

BİR LOKMA BİR HIRKAYLA

ALDATMAYI BIRAKIN

MÜSLÜMANA BİR LOKMA

BİR HIRKA ÖĞÜTLEYEN

KİMDİR BAKIN DİYEYİM

MALI ALIP GÖTÜREN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN