• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ!

Reklam
, 0 Yorum

Salı günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. yıl dönümüdür. Bundan 99. yıl önce ilk MECLİS-İ MEBUSAN KURULMUŞ ve daha sonra BU TARİH, Gazi Mustafa Kemal (ATATÜRK) tarafından çocuklara Bayram olarak kutlanmak üzere armağan edilmiştir. Meclis-i Mebusanın kurulmasından TAM 99 YIL GEÇTİ. Ama işin gerçeği şu ki, bu ülkede demokrasi hala rayına oturmuş değildir. “HÂKİMİYET-İ MİLLİYE” esasına dayanan sistem, hâlâ darbelere maruz kalmakta, halkı temsil etmek üzere seçilenler zaman, zaman alaşağı edilmektedirler.

TBMM, 1920 yılında kurulan bir MECLİSİN BENZERİNİ bir daha görememiştir. İlk kurulan bu Meclis, kefenlerini boyunlarına sararak görev yapan mebusların yer aldıkları meclisti. İlk meclisin üyelerinin ne mevki, ne makam, ne dünya ile ilgili bir hırsları yoktu. Tek gayeleri, Vatan topraklarını işgalden kurtarmaktı. Aralarında, art niyetli tek bir kimse bulamazdınız. Bu Mecliste yer alanlar, her an tutuklanabilir, hatta düşmanlar güç getirse, idam bile edilebilirlerdi. İşte, ilk Meclis öyle bir Meclisti. Yürekli insanlarla doluydu. Tek bir amaç etrafında toplanmışlardı.

İlk Meclis-i Mebusan, hiç kimsenin kimseye  “EYVALLAH” demediği bir Meclisti. Birinci Mecliste ne lider sultası vardı, ne bir başka SULTA! O Mecliste, MUSTAFA KEMAL’E bile kafa tutanlar vardı. Milletin gerçek iradesini temsil eden böyle bir Meclis, ondan sonra hiç gelmedi. Gelmesine de imkân ve ihtimal yoktur!

Bu bakımdan, İLK MECLİSİ MEBUSANA, bu Millet çok şey borçludur. Türkiye Cumhuriyeti varsa, bu ilk Meclis sayesinde var olmuştur. ATATÜRK’ÜN, MECLİS-İ MEBUSANIN KURULUŞ YILDÖNÜMLERİNİ, BU MİLLETİN ÇOCUKLARI İÇİN BAYRAM OLARAK ARMAĞAN ETMESİ, ASLINDA ÇOK ANLAMLIDIR. Çünkü bugünün küçükleri, yarının büyükleri olacaklardır. Bu aziz Vatan, 1920 öncesi dönemlerde olduğu gibi bir tehlikeye düşerse, onu kurtarmak genç nesillerin ve bugünün küçüğü olan, yarının büyüklerinin görevleri olacaktır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarken, unutmamamız gereken TARİHİ BİR GERÇEK VARDIR. Mustafa Kemal (ATATÜRK) MECLİS-İ MEBUSANI AÇARKEN SÖZLERİNE “BİMENNİHİL KERİM!” deyimiyle başlamıştı.

Bugün (Türkiye Büyük Millet Meclisi) olan adı ilk kurulduğunda MECLİS-İ MEBUSAN’DI. 1950’li yıllarda adı (Türkiye Büyük Millet Meclisi Meclis-i) olarak değiştirilmiştir.

Meclis-i Mebusan’ın 23 Nisan günü  açılması da tesadüfi bir tarih değildir. Tam aksine gayet bilinçli bir seçimdir. Tabii, bunu 1920 yılına göre biliyor ve söylüyoruz.

1920 yılının 23 Nisan tarihi günlerden CUMA’YA denk gelmekteydi. Miladi takvime göre, Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun) dünyaya teşriflerinin haftası içinde bir gündü. Meclisin açılışı bilinçli bir şekilde ve bu günlerin   bereketinden istifade etmek gayesiyle seçilmiş bir tarihti. Meclisin açılışından önce Hacı Bayram Camine gidilerek CUMA NAMAZI kılınmış,oradan dualarla ve tekbirlerle bugün Müze durumuna getirilmiş olan ilk Meclis binasına geçilmişti. Ankara’yı, Hacı Bayram Camiini ve ilk Meclis binasının yerini bilenler, o muhteşem inişi gözlerinde canlandırabilirler.

Önde Mustafa Kemal, arkasında mebuslar, SİLAH ARKADAŞLARI ve hürriyete susamış Ankaralılar. Tekbir ve tehlil sesleri arasında Hacı Bayram Camiinden sel gibi meclis binasına inmektedirler.

Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü dine karşı göstermek çabası içinde olan yobazlara sormak gerekir. Mustafa Kemal dine karşı olsaydı, neden meclisin açılışının Cuma gününe denk gelmesine önem gösterecekti. Neden Hacı Bayram Camiinde Cuma namazının kılınmasından sonra, tehlil ve tekbirlerle meclis binasına geçilecek ve neden konuşmasına (BİMENNİHİL KERİM) deyimiyle başlayacaktı.

Mustafa Kemal ATATÜRK, bazı yobazların iddialarının aksine samimi bir Müslüman’dı. İslam dinini bu yobazlar taifesinden çok daha iyi biliyordu.Bundan 99 yıl önce bir 23 Nisan Cuma günü Meclis-i Mebusanı küşat eden Mustafa Kemal’i (ATATÜRK) silah arkadaşlarını ve mecliste görev alan mebusları bir kere daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN