• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

26 AĞUSTOS TARİHİNİN ÖNEMİ!

Reklam
, 0 Yorum

26 Ağustos, tarihimiz açısından çok önemli bir gündür. Çünkü Türk tarihinin en şanlı zaferlerinden birçoğu bugün yaşanmıştır.

Tarihimizde 26 Ağustos şanla, şerefle ve zaferlerle dolu bir gündür. Sadece yakın tarihimizin değil, geçmiş tarihimizin şanlı, şerefli olaylarından bazıları da 26 Ağustos tarihinde yaşanmıştır. İstiklal Mücadelemizin en önemli günlerinden biri de 26 Ağustos’ta başlatılan ve büyük zafere ulaşılan savaşlar silsilesidir.

İşgal edilen vatan topraklarının kurtarılması için yapılan İstiklal Savaşlarında 26 Ağustos’un büyük önemi vardır. 26 Ağustos tarih boyunca milli varlığını hâkimiyetini devam ettirebilmek için düşmana karşı vurulan demir yumruğun yıl dönümüdür.

26 Ağustos sadece Türklüğün ve Türk Milletinin değil, İslam dünyasının dış güçlere karşı korunmasının hedeflendiği bir tarihtir. Yabancıların hâkimiyetlerine karşı bir şahlanıştır.

Büyük kumandan Alparslan komutasındaki Selçuklu ordusunun o yıllarda dünyanın en modern gücüne sahip Bizans’a karşı zafer ilan ettiği gün de yine bir 26 AĞUSTOS günüdür…

“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir İleri!” komutu zihinlere kazınan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında kahraman ordumuzun müdafaadan,  taarruza geçtiği tarih de yine bir 26 Ağustos günüdür..

Evet, Türk tarihinin en önemli savaşları kuşkusuz ki 26 Ağustos’ta cereyan etmiştir. Büyük Selçuklu Devleti 26 Ağustos 1071 tarihinde Roman Diyojen komutasındaki modern ve sayıca kat-kat üstün Bizans ordusunu Malazgirt Savaşı’nda ağır bir yenilgiye uğratmış ve Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Dolayısıyla 26 Ağustos Türkiye Tarihinin başlangıcıdır.

20 yüzyılın başlarında, dış güçlerin ülkemiz topraklarını ele geçirme düşüncesi, Sevr Antlaşmasını uygulatıp Türk vatanını parçalama ve milletimizi istiklalinden mahrum bırakma düşüncesini yok etmek amacıyla yapılan Kurtuluş Savaşı’nın en önemli dönüm noktalarından birisi de yine 26 Ağustos’tur. 1922’de Türk Ordusunun Yunanlılara karşı başlattığı Büyük Taarruz 26 Ağustos tarihinde start almıştır. Bu savaşta Yunan ordusu etkisiz hale getirilmiş ve istiklal savaşımız kesin başarıya ulaşmıştır. Bu önemli yıl dönümü sebebiyle 949. yılını kutladığımız Malazgirt Savaşı’nda, 98. yılını kutladığımız Büyük Taarruz Savaşı’nda vatanımızın ve milletimizin mukaddes değerlerini canı pahasına koruyan, ülkesinin birliği bağımsızlığı için ölüme seve seve gidip Yüce Allah’ın şehitlik mertebesine ulaşan tüm atalarımızı tüm Türk büyüklerini rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN