• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

 29’UNCU VERGİ HAFTASI

Reklam
, 0 Yorum

Bir vergi haftası daha başladı ve bu yıl 29.’sunu kutluyoruz.  Vergi Haftalarının kutlanmasındaki amaç, toplumda vergi bilincini oluşturmak ve vergiyi daha geniş kitlelere yaymak olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde verginin toplanması ve oranları hep tartışma konusu olmuştur. Mükellef vergi oranlarının yüksekliğinden ve verginin tabana yayılmadığından şikayet etmektedir. Vergi ne kadar geniş kitlelere yayılırsa oranların aşağıya düşmesi daha çok mümkün olacaktır. Bu özellikle ilimiz gibi ekonomik açıdan geri kalmış, ekonomik sirkülasyonun yeterli olmadığı illerde daha büyük önem kazanmaktadır. Hangi esnafımıza sorarsanız sorun işlerinin  yeterli olmadığından,  hatta birçoğu gün boyu siftah yapamamaktan yakınmaktadırlar. Önemli bir bölümünün bu yakınmalarında bir gerçeklik bulunduğuna inanıyorum.

Bu olayın bir yönü, ancak bir diğer yönü de bulunmaktadır. Ülkemiz gibi yer altı zenginliği yeterli olmayan bir ülkede vatandaşa gerekli hizmetlerin götürülebilmesi ancak ve ancak ödenecek vergilerin miktarına bağlıdır. Vatandaş olarak bizler vergi kaçırmadığımız oranda devletten hizmet bekleyebiliriz. Bu gerçek matematiksel bir veri gibi karşımızda durmaktadır. Vergi vereceğiz ama onun karşılığında da devletimizden hizmet bekleyeceğiz. Ancak çoğu zaman yukarıda belirttiğim vergi oranlarının yüksekliğini ve verginin tabana yayılmamasını ölçü alarak vergi vermekten kaçınıyoruz. Bu da bireysel olarak ilk etapta bize kar olarak gözükürken, uzun vadede ve toplumsal açıdan baltayı kendi ayağımıza vurmak olur.

Bu nedenle hepimizin vergi konusunda duyarlı olması gerekiyor. Vergiyi “bu da başımıza nereden geldi” anlayışıyla değil de, ödememiz gereken bir borç olarak görmeliyiz. Yani bir külfet değil bir borç olarak kabul edelim. Vergi kaçıran kişileri  uyanık  birer kişi olarak değil de yanlış yapan birileri olarak kabullenelim. Bunu yaptığımız takdirde  vergi ödemesi yaparken daha az zorlanır ve  daha çok mutluluk duyarız.

29. Vergi Haftasının ilimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını dilerken, Vergi Dairesi Müdürü Beşir Balbay’ın şahsında bütün vergi dairesi personelini kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN