• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

31 MART YEREL SEÇİMLERİ ÇOK BİLİNMEYENLİ BİR DENKLEM GİBİ!

Reklam
, 0 Yorum

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler konusunda siyasi partiler arası ittifak görüşmeleri yoğunlaştı. AKP ile MHP; CHP ve İYİ Parti arasında yerel seçimlere yönelik işbirliği için çalışmalar devam ederken, ittifakın nasıl olacağı konusunda da bir hayli formüller üretilmektedir. Cumhur İttifakı’nın seçimlerde Millet İttifakı’nın yer aldığı yerlerde işbirliği yapması planlanırken,  aynı taktiğin MİLLET İTTİFAKI tarafından da uygulanacağı anlaşılmakta!

Bu arada, AKP ile MHP arasında gerçekleşen görüşmelerde 3 ilde uzlaşma sağlanırken, 3 il için de görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor.

Yine Cumhur ittifakının BBP ile de dirsek temaslarının devam ettiği, Millet ittifakının ise Saadet Partisi ve Cumhur ittifakı dışındaki diğer siyasi partilerle görüşmeler yaptığı gözlemlenmektedir.

İttifak konusunda görüşülen konular arasında, bir seçim çevresinde seçimlere katılmayacak siyasi partiye Belediye Meclisi ve il genel meclisi üyelikleri verilmesi, hatta Belediye Başkan Yardımcılığı gibi ortaklığı perçinleyecek konuların görüşüldüğü belirtilmekte. Bu konuda, seçime katılmayacağı seçim çevresinde o siyasi partiye verilecek meclis üye sayısının tespiti konusuna çalışmalar yapıldığı öne sürülmekte. Belediye meclis üyeliklerinin dağılımının, milletvekili dağılımı gibi yapılacak yüzde 10 barajı aşamayan partiye o ilde meclis üyeliği verilmeyeceği, yüzde 10 barajının aşıldığı seçim çevrelerinde ise buna göre meclis üyesi sayısının tespiti yapılacağı da söylentiler arasında.

Cumhur ittifakına dahil MHP İstanbul, Ankara ve İzmir’de seçimlere girmemek karşılığında son yerel seçimde kazandığı Manisa, Isparta, Mersin, Adana, Osmaniye ve Kars’ta, AKP’nin seçime girmemesini ve partisini desteklemesini istemekte. Diğer yandan AK Parti’nin açıklamadığı 21 il içinde yer alan Muğla ve Aydın’da ikinci parti olan AK Parti’nin desteklenebileceği ifade ediliyor.

Bu arada, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin yerel seçimlerde ittifaka ilişkin yaptığı açıklamada ‘BBP, bugüne kadar Cumhur İttifakı’nın ruhuna ve gerçekliğine hep sadık kalmıştır, bundan sonra da sadık kalmaya devam edecektir’ demesi de dikkatleri çekici oldu.

Destici açıklamasında, “İsteriz ki bizim adaylarımız, önde olduğu yerlerde desteklensin. MHP’nin önde olduğu yerlerde MHP adayının, AK Parti’nin önde olduğu yerlerde de AK Parti adaylarının desteklenmesi işin doğal olanıdır. Bu konularla ilgili ince ince yapılmış henüz görüşmelerimiz yoktur” dedi. Mustafa Destici, “Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, PKK’nın siyasi partisinin etkili olduğu yerlerde, onun karşısında hangi partimiz yarışıyor ve önde görünüyorsa BBP’nin desteği oraya olacaktır. Bizim önde olduğumuz yerlerde de bizim adayımızın desteklenmesini arzu ettiğimizi de ifade etmek isterim. BBP, bugüne kadar Cumhur İttifakı’nın ruhuna ve gerçekliğine hep sadık kalmıştır, bundan sonra da sadık kalmaya devam edecektir. Ama hangi illerde aday çıkaracağız, hangi illerde aday çıkarmayacağız, bununla ilgili netleşmiş bir kararımız yoktur” diye konuştu.

Millet ittifakının başını çeken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise başta İYİ parti olmak üzere, Saadet Partisi ve Cumhur ittifakına dahil olmayan diğer siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüşmelerini sürdürmeyi devam ettirmekte.

Evet, 31 Mart 2019 yerel seçimleri çok bilinmeyenli bir denklem olarak önümüzde duruyor. Bu denklemi çözecek olan elbette milli idare olacaktır. 31 Mart 2019 günü yapılacak yerel seçimler gerçekten çok yönlü sonuçlara yol açacak gibi görünmekte.

Ne diyelim, vatanımız ve milletimiz için hayırlı olanı neyse o olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN