• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

4 ÇOCUK ANNESİ HALİME TİMÜR’ÜN TEK BAŞINA VERDİĞİ HAYAT MÜCADELESİ

Reklam
, 0 Yorum

İlimiz Eruh ilçesinde ilkokul 4. sınıfta okurken okuldan alınarak çocuk yaşta gelinlik giydirilen ve evlendirilen Halime Timür, 20 yıl süren evliliğinin ardından geçimsizlik nedeniyle eşinden ayrılarak çocuklarıyla verdiği hayat mücadelesini kazandı ve “HALİME’NİN SOFRASI EV YEMEKLERİ LOKANTASI”nı açarak iş hayatına atılarak kendi işyerinin patronu oldu.

Halime Timür, ilköğrenimini sürdürürken ve 13 yaşındayken okuldan alınarak berdel karşılığı evlendirilirken, 20 yıl süren evlilik sürecinde 4 çocuk sahibi oldu ve evlilik yıllarında eşinden gördüğü şiddet nedeniyle ayrılarak, devlete ait kadın konuk evinde çocuklarıyla birlikte kaldı.

Timür, daha sonra bir medresede aşçılık yapmaya başlayarak medrese öğrencilerine yemek yaparken, medresede işi bittikten sonra ise apartman ve ev temizliklerine giderek 4 çocuğuna bakmaya devam etti.  

Timür, çalışarak biriktirdiği paralarla “Halime’nin Sofrası” ev yemekleri adı altında küçük bir lokanta açarak yaptığı ev yemeklerini burada satarken, esnaflarda kendisine büyük destek verdi.

Halime Timür, verdiği röportajda; 4 çocuk annesiyim, 5 yıldır tek başıma çocuklarımla mücadele ediyoruz. Hayatta anladığım tek şey gerçekten bir kadının bir erkekten çok daha güçlü olduğudur. Bir kadın çalışırsa istediği her şeyi yapabilir. 5 yıl boyunca kızıma üniversite okutturdum ve diğer çocuklarımı da okutuyorum, ayaklarımın üzerinde duruyorum ve Allah kısmet etti de bu küçük işyerini açtım.  Çok küçük bir yaşta tam 13 yaşında evlendirildim, 20 yıl evli kaldım ve mücadele ettim. Olmadı ve ayrıldım, eşimden 5 yıldır ayrıyım ve ayaklarım üstünde durmaya çalışıyorum.

5 yıldır mücadele ediyorum ve şükürler olsun Allah’ın da yardımıyla ayaklarım üstünde durdum, esnaf oldum ve esnafların içinde kendime küçük bir işyeri açtım. Evde yaptığım yemekleri burada yapıyorum ve çıkarıyorum. İşler çok iyi gidiyor ve tüm kadınlara da umut oldum, bir kadının her şeyi becerebileceğine inanıyorum ve kendi adıma diyorum ki, becerdim. Allah’ın izniyle her şey çok daha güzel olacak dedi.
Timür, eşimden ayrıldığımda kadın konuk evinde kaldım. Allah devletimizden razı olsun bana ve çocuklarıma sahip çıktı, medresede yemek yapıyordum ve işim bittikten sonra temizliğe gidiyordum. Akşam saat 8/9’lara kadar çalışıyordum, bu işyerini açtım ve 2 tane elemanım var. Kendi geçimimi buradan sağlıyorum, kiramı ödeyebiliyorum ve çok mutluyum. Bütün kadınlara umut olmak istedim dedi.

Timür, bu çarşıda bir bayanın işyeri açması çok zor, o kadar rahat bir şey değil, ama açtım. Esnaflarda bana çok destek çıktı, onlara da çok teşekkür ediyorum. 13 yaşında evlendirdiler, çok küçüktüm, okuldan aldılar, okumayı çok istiyordum ve çok başarılı bir öğrenciydim, ama okutmadılar, 13 yaşımda  berdel adına gelin oldum ve o zamanlar neyin ne olduğunu dahi bilmiyordum, tam 20 yıl boyunca çektim acısını diyerek sözlerini noktaladı.

Timür’ün açtığı lokantada yemek yiyen bir bayan, ben bir bayan olarak kendilerini takdir ediyorum., çarşımızda herkes memnun. Bir bayanın böyle bir işletme sahibi oluşu bizi ayrıca mutlu etti, tüm bayanlara buradan sesleniyorum; güçlü olun ve başarılı olun, ayaklarınız üstünde bu şekilde kalabilirisiniz diye seslendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN