• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

500 MİLYAR TL BASIN VE HEMEN DAĞITIN!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’mizin zaten bir ekonomik darboğaz içinde olduğu gerçeği ortadaydı. Bu ekonomik darboğaz içindeyken, KORONAVİRÜS BELÂSI PEYDA OLDU! Ekonomik çıkmaza tuz-biber ekti. Bu belâyı atlatmak için şiddetle paraya ihtiyaç vardır. İşsizlere ve işsiz kalacaklara, dar gelirlilere, öğrencilere, kepenk kapatan esnafa, işyerlerine, iflasa giden sanayiciye, tarım sektörüne, hayvancılıkla iştigal edenlere ve benzeri sıkıntı içinde olanlara DEVLET BABANIN ivedilikle el uzatması şarttır! Aksi takdirde, büyük ekonomik patlamaların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Devlet, koronavirüs ile mücadele işinde kullanılmak üzere 100 milyar liralık bir ekonomik paket açıkladı. Ancak, bu ekonomik pakette dişe dokunur bir tek kalem yoktur. Yine beton ekonomisine katkı sağlayacak desteklemelere ağırlık verildiği konusunda bütün ekonomistler müttefiktir. Büyük bir lütuf olarak vurgulanan iki-üç önemsiz kalem var. Bunlardan biri en düşük emekli maaşının ayda 1500TL’nin altında olmayacağı hususudur. Allah için söyleyin, 1500 TL aylığın neresi bir lütuftur. Gerçekte, hiçbir emeklinin aylığının asgari ücretin altında olmaması gerekmez mi! Bir de fakir vatandaşlara dağıtılacağı belirtilen 2 milyar TL de büyük bir lütuf olarak dillendirilmektedir. 83 milyon nüfuslu Türkiye’de dar gelirlilere 2 milyar dağıtırsanız, kimin eline ne geçecek! Emeklilere yönelik sözde büyük yardım ise zaten Mayıs ayı içinde verilmesi gereken Ramazan Bayramının 1000 TL ikramiyesinin 7-12 Nisan tarihleri arasında verilecek olmasıdır! Koronavirüs belâsı yokken, emekliler zaten Bayram ikramiyesinin en az 2 bin TL olması gerektiğini dillendirmeğe başlamışlarken, ikramiyenin verilmesini 1 ay öne çekmekle iyilik yaptığınızı mı zannediyorsunuz!

Evet, açıklanan 100 milyar TL içinde işsizler, işlerini kaybedecekler, dar gelirliler, esnaflar, iş yerlerini kapatmağa mecbur kalanlar ve kalacaklar lehine dişe dokunur tek bir kalem yok. Biliyoruz ki, devletin bütçesi TAMTAKIR KURUBAKIR! Bunun için de gerçek anlamda bir paket açıklamağa gücü yetmeyeceği ortadadır. Bu gerçeği bilen ve gören ekonomistler, hükümetin PARA BASARAK, gerekli olan kesimlere dağıtmasını önermektedirler. Bu gerçekten çok yerinde bir öneridir. Para basılarak gerekli yerlere dağıtılsa olacak olan nedir, ENFLASYON! Varsın enflasyon olsun. Enflasyon demek, paranın değer kaybetmesi demektir. Diyelim ki basılacak para ekstradan yüzde otuzluk enflasyona yol açtı. Bu durumda yaşanacak tablo ne olacak. 1000 TL geliri olanın satın alma gücü 700 TL’ye düşecek. Ancak, 1 milyar TL’si olanın parasının satın alma gücü 700 milyona, 1 milyon TL’si olanın parasının satın alma gücü 700 bin TL’ye dönüşecek! Yani, herkes parasına göre kaybedecek, az parası olan, az, çok parası olan çok zarar edecek!

Sonuç itibarıyla basılan para işsizlere, işlerini kaybedenlere, kepenk kapatan esnaflara, öğrencilere, dar gelirlilere, çiftçilere ve batmak tehlikesinde olan diğer iş yerlerine dağıtılır, böylece ellerini ceplerine atmaya üşenen zenginlerden enflasyon yoluyla dolaylı olarak alınan para, gerekli yerlere dağıtılmış olur.

Bize göre, KORONAVİRÜS BELASINDAN kurtulmak için en az 500 milyar TL’lik ikinci bir ekonomik paketin açıklanması gereklidir. Bunun da yolu 500 milyar TL’lik miktarda bir paranın derhal basılarak, süratle dağıtılmasından geçer. Bunu VARLIK VERGİSİ veya dolaylı bir vergi olarak da algılayabilirsiniz!

TAŞLAMALAR

500 MİLYAR BANKANOT

BASIN VE DAĞITINIZ

VARSIN ENFLASYON OLSUN

RAZIYIZ BİZ, BAKINIZ

PARA BASMAK DOLAYLI

BİR VERGİDİR GERÇEKTE

PARA BABALARIDIR

KAYBEDECEK ELBETTE

VARLIK VERGİSİ GİBİ

SAYIN DOSTLAR BU İŞİ

SERVETİ MIKTARINCA

ZARAR GÖRÜR HER KİŞİ

BASILAN PARALARI

MUHTAÇLARA DAĞITIN

SONU BÖYLE GELECEK

BİLİNİZ BU AĞITIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN