• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

FISTIKTA ZARAR BEKLENENDEN DE BÜYÜK

Reklam
, 0 Yorum

Siirt  ekonomisinin can damarı tarımdır ve tarımda da en önemli ürün fıstıktır. Fıstığın Siirt ekonomisinde ve Siirt insanının hayatındaki rolü her geçen gün artıyor ancak, fıstık bu yıl üreticinin yüzünü güldürmüyor.

Bilindiği  üzere fıstıkta verim her yıl aynı olmuyor. Bir yıl verim iyiyken, bir sonraki yıl verim azalıyor. Bu yıl ilimizin geneline yakını için yok yılı, yani verimin az olduğu yıldı. Bundan dolayı bu yıl rekoltenin düşük olacağı geçen yıldan biliniyordu. Ancak, verim düşüklüğü bununla sınırlı kalmadı. Aşırı sıcaklar ve hastalıklar fıstığın peşini bırakmadı. Fıstıkların çoğu daha salkımda iken ve olgunlaşmadan düştü. Geçtiğimiz yıllarda her salkımdan birkaç tane olarak görülen düşmeler bu yıl salkım halinde görüldü. Geri kalanlarda aşırı ve zamansız sıcakların etkisiyle adeta kavruldu. Fıstığın içi hiç olgunlaşmadı ve birçok üretici fıstıktan yana dertli.

Olayın ne denli büyük boyutlarda olduğunu ortaya koymak için rakamlar vererek ortaya koymak istiyorum. Her yıl ağaçtan toplanarak salkımlarından ayrılan 100 kg. taze fıstıktan soframıza gelinceye kadar geçmiş olduğu aşamaların ardından, kalitesine göre 33 ile 40 kilo arasında bir miktar kalıyordu. Ortalama üçte bir olarak  kabul edebileceğimiz bu rakam, bu yıl bunun çok-çok altında.

Ne kadar olduğunu hususu ise geçenlerde kulak misafiri olduğum bir konuşmayı aktarırsam daha iyi anlaşılır bir hal alacak. Bakırcılar Çarşısı civarından geçerken iki hemşerimiz kendi aralarında konuşuyorlardı. Biri diğerine bu yıl bahçelerinden toplamda 2 bin 500 kilo tane fıstık aldığını, ancak bunlardan yalnızca 365 kilo kavrulmuş fıstık alabildiğini anlatıyordu. Üçte birden yaklaşık onda bire varan bir düşüş ve bu nedenle bu yıl gerçekten üreticinin durumu çok zor.

Bu yıl il genelinde bırakın geçimi, bahçesine yaptığı masrafı çıkaracak çok az üretici bulunuyor. Allah kolaylık versin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN