• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

KALİTELİ YAKACAK KÖMÜR HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLER

Reklam
, 0 Yorum


Türkiye’mizde yakacak türünün en ideali olan doğalgaz kullanımı yaygınlaşırken, diğer yakacak türleri kullanımı da devam ettiğinden, yine de birçok yörede hava kirliliği sorunun yaşanmakta olduğu belirtilmektedir. Hava kirliliğine yol açan yakacak türü özellikle kömürdür ve bu nedenle standartlara uygun olmayan kömür çeşidinin kullanılmaması için, önlem olarak ithal kömür kullanılması benimsenmektedir.

Ülkemizdeki yakacak kömür ocaklarında standartlara uygun kömür üretilmesine yönelik bir gayret gösterilmezken başka ülkelerden temin edilen ithal kömürün denetimi konusunda asıl denetimin halen dikkate alınmadığı anlaşılmaktadır. Dökme olarak getirilmekte olan ithal kömürler, ithal eden firmalar tarafından burada torbalanıyor ve tüm torbaların üzerinde öngörülen standartlara uyulduğunu belirten bilgiler varsa da, kimilerinin içine hava kirliliğine yol açan kömürler kattığı, hatta yerli kömürü ithal kömür olarak yutturmaya çalışanlar olduğu iddiaları söz konusudur. Aslında başka ülkelerden ithal edilen kömürlerin ambalajlı olmaları, yani torbalanmış olmaları gerekir ve ilgili Bakanlığın bu beklentiyi sağlamıyor olmasına bir anlam verilemiyor. Eğer ithal kömür ambalajlı olarak gelse ve standartlara uygun olmadığı saptanırsa, iade edileceğinden kömür ihraç edenler böyle bir riski göze alamazlar. Bizim ihraç etmekte olduğumuz kalemler öngörülen koşullara göre ambalajlı gönderiliyor ve zaman-zaman ihraç ettiğimiz narenciye türleri, denetimler sonucu iade edilmektedir.  Başka bir ifade ile dökme olarak ihraç ettiğimiz bir ihtiyaç kalemi yoktur.

Yakacak konusundaki bazı iddiaları dikkate alırken başkaları gibi şöyle düşünüyorum? Yakacak kömür ihraç eden ülkeler, “Biz bu kömürü ambalajlı olarak veremeyiz” mi diyorlar? Buna ihtimal vermediğimi ifade ederken, Türkiye’de ambalajlanan kömürler gerektiği şekilde denetlenmiş olsaydı, hava kirliliği asgari düzeyde kalırdı diye düşünmeden edemediğimi de vurgulamak isterim. Kömürün ambalajlandığı torbaları da burada bastırılıyor ve bu nedenle standartlara uygun bir ithal kömür tespit edilse bile onu ihraç eden ülkeleri sorumlu tutmak sonuç vermeyecektir. Zira o ülkeler, “Bizim gönderdiğimiz kömür standartlara uygundu. İçine başka cins kömür karıştırılmışsa, bu bizim kusurumuz değildir…” diye kendilerini savunabilirler.

İlimizin yeni yerleşim alanlarının büyük bölümünde doğalgaz kullanıldığından geçmiş yıllara göre hava kirliliğinde bir azalma var ama yine de yetersizdir ve il merkezinde ithal kömür dışında başka kömür kullanımına izin verilmediğinden, hava kirliliği nedeniyle ithal kömür konusunda iddialar Kafalarda resmi geçit yapmaktadır. Tabii ki, ithal kömürün dökme olarak getirilmesinin önlenmesi, ilgili bakanlığın alacağı kararla sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN