• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

ABD MECLİSİNDE 2 MÜSLÜMAN, HEM DE BAYAN!

Reklam
, 0 Yorum

5 Kasım 2018 günü ABD’de seçimler vardı. Senato’daki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gidildi. ABD seçim tarihinde bazı ilklerin yaşandığı görüldü. Donald Trump’ın “Muazzam bir başarı.” olarak yorumladığı seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Demokratlar, 8 yıl sonra Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu aldı.

Senatoda Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu korumasına karşı ABD basınından yapılan ilk haberlere göre Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Demokratların ele geçirmesine rağmen Trump’ın bu sonuçları başarılı görmesi dikkatleri çekti. Trump, Kongre seçimleri hakkında sosyal medyada Twitter hesabından “Muazzam bir başarı. Hepinize teşekkür ederim.” diye yazdı.

ABD’de Kongre’nin iki kanadından biri olan 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü sağlamak için 218 sandalyeye ulaşmak gerekiyor. Temsilciler Meclisi’nin komiteleri aracılığıyla soruşturma başlatma yetkisi bulunuyor. Ayrıca, başkanların azil süreci de Temsilciler Meclisi’nde başlatılıyor.

Seçimde yaşanan en önemli ilklerden biri de ABD tarihinde ilk defa 2 Müslümanın Temsilciler Meclisine girmeleri oldu. Bu iki Müslümanın ikisinin de bayan olmaları ayrıca dikkatleri çekici.

ABD Başkanı Donald Trump’ın icraatlarıyla bugüne kadar İslam düşmanı bir çizgi izlemesi ve Trump’a rağmen 2 Müslüman kadının seçimleri kazanması bu açıdan çok önemli.

ABD seçimlerinde Rashina Tlaib Temsilciler meclisine giren ilk müslüman kadın olurken, Minnesota’da ise İlhan Omar temsilciler meclisinin başörtülü ilk müslüman kadın üyesi seçildi. Böylece, ABD başkanı Donald Trump’a inat temsilciler meclisine ilk kez bir Müslüman kadın seçilmiş oldu. Bir diğer ilk de ilk başörtülü Müslüman’ın meclise girmesidir.

Temsilciler Meclisine girenlerden biri  4 yaşında ABD’ye giden ve mülteci kamplarında kalmış başörtülü bir Müslüman. Diğeri ise sadece müslüman olmasıyla değil, ülkesi itibariyle de Trump’a okkalı bir tokat oldu.

Michigan eyaletinden aday olduğu seçimi kazanarak “Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın” unvanını alan Rashida Tlaib, Filistin asıllı. Kudüs’ü İsrail’e başkent ilan etme arzusu ve girişimleri göz önüne alındığında bu sonuç Trump için sözün tam anlamıyla bir hezimet. Tlaib, seçim sonucunu annesi, ailesi ve kendisini destekleyenlerle kutlayarak elde ettiği zafere ilişkin yaptığı konuşmada Filistin’deki akrabalarının, seçim sonuçlarını yakından takip ettiklerini ve zaferden sonra ağladıklarını dile getirdi. Tlaib, Filistinli Müslüman bir kadın olarak Temsilciler Meclisinde olmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

“Bu sonucu elde etmek için yıllarca uğraştım. Filistinli Müslüman bir kadın olarak zafer kazanmak gurur verici. Ayrıca annemdeki tutku ve merhamet bana geçmiş. O her zaman gülüyor ve insanların iyi olabileceğini düşündüğünden kendisine yönelik ırkçı davranışları bile anlamıyor. Bu da benim için her zaman ilham kaynağı oldu” diyerek mutluluğunu dile getiren Tlaib’i, dünyadaki tüm Müslümanlar adına yürekten kutluyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN