• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

“ABD, YPG İÇİN GÜVENLİ BÖLGE İSTİYOR”

Reklam
, 0 Yorum

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Malatya 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde ABD ile güvenli bölge konusunda çekilen sıkıntılara da vurgu yaparak: “Eylül ayı bitmeden Fırat’ın doğusunda kendi askerlerimizle güvenli bölge kurulmazsa, kendi yolumuza gideriz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bir kez daha çetin bir mücadelenin eşiğindeyiz. Ülkemizi Suriye ve Irak sınırları boyunca tümüyle kuşatmak için oynanan sinsi oyunu kısmen çökerttik. Suriye’nin kuzeyinin bir bölümü ile Irak sınırlarımızı önemli ölçüde güvenlik altına aldık” dedi.İdlib tarafında rejimin yeni katliamlarına engel olmak için Rusya ve İran’la iş birliği halinde yoğun çaba harcadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Bir sonraki haftanın başında İstanbul’da Rusya ve İran liderleriyle üçlü zirvede bu konuları bir kez daha ele alacağız” diye konuştu. 

Erdoğan’ın konuşmasında dile getirdiği en önemli husus ise ABD’nin güvenlik bölgesi adı altında YPG’ye güvenli bölge açmak isteğinde olduğuna vurgu yapmasıydı.

“Bizim için asıl tehditse Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasıdır” ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fırat’ın doğusundan başlayıp Irak sınırına kadar uzanacak bir güvenli bölge oluşturmak için Amerika ile görüşme halindeyiz. Amerika’yla da görüşüyoruz ancak bu konuda bizim istediklerimizle onların kafalarındakinin aynı şey olmadığını attığımız her adımda tekrar görüyoruz. Biz bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmayı hedeflerken onlar terör örgütüyle bizi aynı zeminde idare etmenin hesaplarını yapıyorlar. Anlaşılan o ki müttefikimiz bizim için değil, terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz.”

ABD’nin, gerçekte sınırımızda terör örgütü için bir güvenli bölge oluşturmak istediğini yeni öğrenenlere (günaydın) diyelim. Bu sözde müttefikin amacı, Türkiye-Suriye sınırında da, Türkiye-Irak sınırında olduğu gibi bir KÜRT KORİDORU oluşturmaktır. Türk askerleriyle, ABD askerlerinden müteşekkil devriyelerin birlikte gezmelerine kanmayalım! Daha önce de söylediğimiz gibi, Türkiye-Suriye sınırında güvenli bölge oluşturmak konusundan vazgeçilmeli ve bütün terör unsurlarıyla, tüm yabancı güçlerin çekilmeleriyle Suriye sınırlarının, gerçek sahipleri olan Esad’ın kuvvetlerine terkedilmesi, ülkemiz açısından en geçerli olanıdır. Türkiye-Suriye sınırında güvenli bölge oluşturalım derken, kendi elimizle baltayı kendi ayağımıza vurmayalım, sınırlarımıza terör örgütünün yerleşmesine zemin açmayalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN