• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ABD’DE UNUTTUĞUMUZ  TUTUKLU VATANDAŞLARIMIZ!

Reklam
, 0 Yorum

ABD’de tutuklu iki önemli vatandaşımız var ki, biz bunları adeta unuttuk. (Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür) özdeyişinde olduğu gibi, bir zamanlar manşetlerden düşmeyen Rıza Sarraf ile Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’dan söz edilmez oldu.

Biraz gerilere giderek hafızalarımızı tazeleyelim. Rıza Sarraf gittiği Amerika’da  İran’a yönelik ABD ambargosunu delmekle suçlanarak tevkif edilmişti. Sarraf’ın, tutuklanacağını bile-bile ABD’ye gittiğini söyleyenler var!

Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya gelince, Rıza Sarraf’ın kirli işlerine bulaşmış olmak suçlamasıyla gittiği ABD’de tutuklanmıştı.

Atilla, ABD’nin İran yaptırımlarını delerek banka dolandırıcılığı yapmakla suçlanmış ve tevkif edilmişti. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olan Atilla ve Sarraf da hala ABD’de tutuklu.

ABD medyasında Rıza Sararfla ilgili yeni haberler yer aldı. Habere göre; Sarraf, avukatı Robert Anello aracılığıyla mahkemeye yaptığı başvuruda, hakkındaki suçlamaların asılsız iddialar olduğunu öne sürmüş ve davanın düşürülmesini talep etmişti.

Başvuruyu değerlendiren hakim Sholomo Hagler, Sarraf’ın davanın düşürülmesiyle ilgili talebini kabul etti. Hakim Hagler, Sarraf aleyhine cinsel taciz iddiasıyla dava açan Jaber’den, 17 Ocak 2019 tarihine kadar mahkemeye ek delil sunup yeniden başvuru yapmasını istedi.

Hukukçular, davanın kaderinin 17 Ocak’a kadar belli olacağını belirterek, “Jaber, 17 Ocak’a kadar ek delillerle mahkemeye yeniden başvurmazsa hakim davanın düşmesine karar verir. Jaber, yeniden başvuru yapar ve iddialarıyla ilgili hakime ek deliller sunarsa dava kaldığı yerden görülmeye devam eder” diye konuştu.

Sarraf avukatı Anello aracılığıyla, daha önce mahkemeye sunduğu dilekçede, eski koğuş arkadaşı 63 yaşındaki Arap asıllı Fildişi Sahilli vatandaşı Jaber’in, cinsel istismar ve tecavüz iddiasıyla açtığı davanın hiçbir temele dayanmadığını ve hayal ürünü olduğunu savunmuştu.

Doğrusunu isterseniz, Rıza Sarraf bırakılmış, bırakılmamış umurumda bile değil. Benim tek acıdığım hiçbir suçu olmadığı halde ve sadece kendisine verilen emirleri uygulamaktan dolayı aylardan beri tutuklu olan Halk Bankası Genel Müdürü Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’dır.  Zavallının ne yediği, ne içtiği, ne rüşvet alıp verdiği var. 700 bin liralık saat alanlar, tepside sunulan dolarlara konanlar ellerini kollarını sallayarak serbest dolaşırlarken, aldığı emri uygulamaktan başka bir günahı olmayan Mehmet Hakan Atilla’ya üzülmekten başka elimizden gelen bir şey yok ki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN