• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

ABD’NİN, SURİYE’DEN ÇEKİLME KARARI!

Reklam
, 0 Yorum

ABD’nin sürpriz bir şekilde Suriye’den çekilme kararı almasının perde arkası merak edilirken ortaya birbirinden ilginç teoriler atıldı. ABD hiç beklenmedik bir zamanda Suriye’den çekilmeye başladı. Donald Trump’un aldığı çekilme kararı herkes için sürpriz olurken uygulama da hızlı oldu. ABD’nin ilk TIR konvoyu yola çıktı ve Suriye’yi terketti. ABD’nin bu ani çekilme kararının arkasında bir bit yeniği olduğunu düşünenler çoğunlukta. ABD’nin Suriye’deki varlığını gösteren haritaya bakarsanız neden herkesin işin perde arkasında başka şeyler olduğunu düşündüğünü anlayabilirsiniz. Uzmanlar ise Cuma günü Erdoğan – Trump görüşmesinin perde arkasına dikkat çekiyorlar.

ABD’nin Suriye’deki askeri varlığını çekme takvimi, tüm unsurlarını çekip çekmeyeceği, Fırat’ın doğusundaki hava sahasını rejim ve Rusya’ya terk edip etmeyeceği de merak edilenler arasında yer alıyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon,  ABD birliklerinin Suriye’den dönüşünün başladığını ancak “yerel ortaklarla” çalışmaya devam edeceklerini açıklamıştı. Bu desteğin ne şekilde süreceği sorusu cevap bekliyor.

ABD’nin 4 yıldır Suriye’ye yığdığı silah ve sevkiyata bakılınca bu ani çekilme kararı kafaları fazlasıyla karıştırıyor. ABD Suriye’de tam 23 askeri üs kurdu. Bu üslerin hemen hemen hepsi PKK’nın uzantısı PYD’nin denetimindeki bölgede yer alıyor. Üsler, Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Menbiç, Rakka, Haseke, Irak sınır hattındaki Tenef (ÖSO’nun kontrolünde) ve Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi karşısında yer alan Tel Abyad’da bulunuyor. ABD son askeri hava üssünü DAEŞ’tan temizlenen Deyr ez Zor kentinin doğu kırsalında yer alan Behra bölgesinde kurdu.

Reuters’ın geçtiği habere göre Donald Trump çekilme kararını Erdoğan ile Cuma günü yaptığı telefon görüşmesinden sonra aldı. Washington’dan üst düzey bir yetkili “Devamında gelen her şey, o konuşmada varılan anlaşmayı uygulamak üzere yapılıyor.” dedi. Cuma günü yapılan görüşmenin ardından da Patriot füzesi satış kararı gelmişti. Uzmanlar, ABD’nin Suriye’den çekilme kararını, Washington’un Türkiye’ye Patriot satış teklifiyle birlikte okumak gerektiğini düşünüyorlar.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı herkesi şaşırtmış görünüyor. Uluslarası medyada da ilginç yorumlar var. Foreign Policy’de yayımlanan Lara Seligman ve Michael Hirsh imzalı makalede, Amerikalı üst düzey yetkililerinin gafil avlandığı ve Türkiye’ye ödün verildiği analizi yapılıyor. “Trump’ın Suriye Konusunda Sersemleten Geri Dönüşü” başlıklı makalede, ABD Başkanının önceden bilgi vermeden tweet atarak yürüttüğü politikanın son örneği olan kararın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey gibi kilit görevlerdeki yetkililerin, Suriye’de kalmayı planladıkları işaretini verdiği sırada alınmasına dikkat çekildi.

Foreign Policy’deki makalede, Uluslararası ve Stratejik Çalışmalar Merkezi Ortadoğu Programı’ndan Will Todman, kararın zamanlamasına dikkat çekti. Suriye’den çekilmenin Türkiye ile ilişkilerin onarılmasına dönük daha geniş bir stratejinin parçası olabileceğini belirten Todman, Türkiye’nin, ABD’nin Suriye’den geri çekilmesini, Fırat’ın doğusuna yönelik askeri operasyon düzenlemek için yeşil ışık olarak göreceğini ifade etti.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı eski yetkilisi Reuel Marc Gerecht’in çekilmeye ilişkin yorumu da dikkat çekici. Erdoğan’a kredi verilmeli diyen CIA yetkili şunları söyledi: “Jeffrey ve Bolton’ın açıkça telaffuz ettiği politikadan vazgeçmesi için Trump’ı ikna etmede önemli rol oynadığı görülen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kredi verilmeli. Bolton’ın, Trump’ın Erdoğan ile görüşmesinden bu yana kendini kırbaçladığından şüpheleniyorum” .

ABD’nin Ortadoğu politikaları üzerine çalışmalarıyla tanınan Nicholas A Heras Twitter’dan çok önemli bir iddiayı dile getirdi. Heras’ın aktardığını göre Türkiye, ABD’nin Suriye’den çekilme kararından, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan çok daha önce haberdar oldu. Heras şunları yazdı:

-“Suriye’nin kuzeydoğusundaki projelerde çalışan ve son zamanlarda Türk yetkililerle bir araya gelen Suriyeli bir kontağım, ‘Türkler, ABD kuvvetlerinin Suriye’den çekileceğine ilişkin karardan Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’ndan önce haberdar olmakla övünüyorlardı’ dedi. Rahatsız edici” .

New York Times gazetesi Trump’ın, 2 bin ABD askerinin bulunduğu Suriye’den çekilme ve askeri operasyonlara son verme kararının, Rusya ve İran’ın bölgede güçlenmesine sebep olacağını iddia etti. Kararın, ABD’nin Orta Doğu’daki duruşu ve politikasını ani bir şekilde kaydırdığını belirten Wall Street Journal gazetesi, Trump’ın bu kararının, Türkiye’nin askeri operasyon düzenleyeceğini açıkladığı ABD’nin Suriye’deki ortağı YPG/PKK’yı tehlikeye sokacağını savundu. Washington Post gazetesi ise askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in Suriye’de en azından küçük bir birlik tutulması tavsiyesine rağmen Trump’ın bu kararı aldığını ve Mattis’in görevinden ayrılabileceğini iddia etti.

Amerikan güçlerinin bölgeden çekilmesi 60 ila 100 gün sürecek. Bu çekilme işinin içinde bir bit yeniği olduğunu düşünenlerden biri de güvenlik ve terör uzmanı Abdullah Ağar. YPG elindeki silahlara ve ABD’nin kurduğu 23 üssün durumuna dikkat çeken Ağar, şu yorumu yaptı:

“-Burada ABD’nin gizli bir ajandasının olduğunu herkes görüyor. Sadece bu gizli ajanda kendisi tarafından açıklanmadığı için herkes bununla ilgili isabet oranları farklı farklı olmak üzere doğru veya yanlış analizleri var. Buradan bakıldığında açıkçası Türkiye, Cumhuriyet tarihinde karşı karşıya kaldığı risklerin en büyüğü, en zorlusu, en tehlikelisi ile çok değişik seviyelerde ve katmanlarda son 3-5 sene içerisinde karşı karşıya kaldı. ”

ABD’nin çekilme kararı öncesinde Türkiye Suriye’ye yeni bir operasyon için sinyal vermişti. Çekilme kararı açıklandıktan sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan gelen mesaj, harekatın devam edeceğine yönelik oldu. Akar, Fırat’ın doğusunda tünel kazan teröristlere ilişkin “İsterse yerin dibine girsinler, yeri ve zamanı geldiğinde kazdıkları çukurlara gömülecekler” dedi.

ABD’nin Suriye’den birliklerini çekme kararını duyurmasının ardından Suriye’nin Irak sınır hattında hareketli saatler yaşandı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, daha önce ABD’nin terör örgütü YPG/PKK’ya silah ve mühimmat taşıdığı üstü kapalı tırlar, Irak yönünde ilerlemeye başladı.

Daha önce sevkiyatlardan sonra, içlerinin boş olduğu görülebilir şekilde üstleri açık Irak’a dönen tırlar, bu kez üstleri kapalı şekilde giriş yaptı. Dönüş için elektriğin kesildiği gece saatlerini seçen tırların konvoy halinde, bir kısmının üstü kapalı, bir kısmının ise açık olduğu görüldü. Üstü açık tırlarda, iş makineleri ve mayın temizleyicilerin yer aldığı görüldü.

ABD’nin Suriye iç savaşına dahli, Eylül 2014’te terör örgütü DEAŞ’a yönelik hava saldırılarıyla başladı. Yükselen DEAŞ tehdidi karşısında ABD, YPG/PKK’yı kara gücü olarak konumlandırdı. Aynı dönemde başlayan hava desteğiyle YPG/PKK, Ocak 2015’te Aynularab’dan (Kobani), Haziran 2015’te Tel Abyad’dan DEAŞ’ı çıkararak buraları işgal etti.

Ankara’nın tüm uyarılarına rağmen ABD ordusu YPG/PKK’nın büyümesine ve yayılmasına tüm imkanlarıyla yardımcı oldu. YPG/PKK, 2015’in sonunda Fırat Nehri’nin batı yakasına geçti. ABD, bu süreçte Haseke’nin Rümeylan ilçesinde bir hava üssü inşa etti. Nisan 2016’dan itibaren kara yoluyla Irak’tan ve hava yoluyla Rümeylan’a askeri sevkiyatlar başladı. Binlerce ağır silah, zırhlı araç, tanksavar, silah ve mühimmatı akışı sayesinde YPG/PKK, iki yıl içinde ülkenin yaklaşık üçte birini işgal etti.

ABD’li yetkililer, Türkiye’ye her seferinde, DEAŞ tehdidi ortadan kalktığında YPG/PKK’ya sağladıkları silahları geri alacaklarını söyledi. Örgütle ilişkisinin taktiksel ve geçici olduğunu vurgulayan ABD’nin çekilme kararından sonra bu sözü tutup tutmayacağı sorusu yanıt bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN