• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

ABD’NİN TUTUMU NE OLACAK?

Reklam
, 0 Yorum

Kuzey Irak’taki bağımsızlık referandumu sonrasında meydana gelen gelişmeler, IKYB yönetimini pişman ettirecek şekilde sürmektedir. Irak Bölgesel Yönetimi bünyesindeki güvenlik güçleri, Kerkük’ün yanı sıra çok sayıda bölgede kontrolü ele geçirmiş bulunmaktadır. Birçok ajans haberine göre Irak Bölgesel yönetimi, 2014 öncesi sahip olduğu sınırlara hemen hemen yeniden kavuşmuş bulunuyor.

Bundan sonra Irak’ta gelişmeler nasıl seyredecek bilinmediği gibi, ABD’nin tutumu da merak ediliyor. Çünkü, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin ABD’nin görüşünü almadan bağımsızlık referandumuna gitmesinin mümkün olamayacağı düşüncesi vardı ve bu düşünce ABD yetkililerinin Barzani’ye; “Şimdi sırası değil, ertele!..” diye verdiği mesajdan da anlaşılıyordu. İsrail ise, bilindiği gibi, referandum açıklamasından itibaren Barzani’ye destek veriyordu.

Kerkük’ün nasıl bir statüye kavuşturulacağı hususu da kamu oyumuzun merak konusudur. Çünkü, bu kentte yaşayan Türkmenler vardır ve İran’ın da bu kent üzerinde bazı hesaplarının olacağına muhakkak gözüyle bakanlar vardır. Irak’ta olsun, Suriye’de olsun her iki ülkenin toprak bütünlüğünü garanti altına alacak bir sonuç elde edilmesi, bölge istikrarı açısından önem taşımaktadır. Bölge üzerinde bir takım emelleri bulunan emperyal güçler yeni karışıklıklara meydan verecek senaryoları devreye sokmasalar, bu beklentinin hedefine ulaşması olasılığı yüksek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN