• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

ABD’ye Rağmen mi…

Reklam
, 0 Yorum

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül’de bağımsızlık referandumuna gidileceğini açıkladığında Irak merkezi hükümeti yanı sıra, ülkemizden ve bazı Avrupa ülkelerinden tepki almıştı ama, görünen o ki Barzani, yapılan uyarıları dikkate almayacak.

Medyada yer alan haberlere göre, gerçekleştirileceği açıklanan bağımsızlık referandumu için oy pusulaları bastırılmış ve üç dille basılan pusulalarda; “Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve tartışmalı bölgeleri içeren bağımsız Kürdistan Devletinin kurulmasını istiyor musunuz?…” denilerek pusulalarda yer alan Irak Bayrağının bulunduğu yere “Hayır”, IKBY bayrağı olan yere “Evet” işaretinin konulduğu belirtilmektedir.

Irak’ın işgal edilmesinden sonra böyle bir noktaya gelineceğini görmeyen göz yoktu ve işgalin asılsız gerekçelerinden biri de, Irak’ın toprak bütünlüğüne halel getirilmeyeceğiydi ve komşu ülke bölünme noktasına gelmiş bulunmaktadır. Mesut Barzani ABD’nin oluru olmasaydı böyle bir girişimde bulunamazdı ve zaten her zaman için ABD yönetimince destekleniyordu. Bugünlerde her ne kadar ABD’nin de bağımsızlık referandumuna karşı olduğu dile getirilmekte ise de, bizlerle olan dost ve müttefikliğinde ne kadar samimi değilse, söz konusu bağımsızlık referandumuna karşı olması da mümkün değildir ve tepkisi samimiyetten uzaktır.. Hem ABD, IKBY liderine; “Senin böyle bir referandum yaparak Irak’ı bölmene izin vermeyiz” demiyor ki. “Referandumu ertele” diyerek, asıl düşüncesini çok net şekilde ifade ediyor ve bu gerçeği görmemek için kör olmak gerekir.

Söz konusu referandumun gerçekleşmesi durumunda (ki gerçekleşirse, evet çıkacağına muhakkak gözüyle bakılıyor) bölgede yeni gelişmeler yaşanacak. Ülkemizle de çok iyi ilişkileri olan Barzani’nin, yapılan uyarılara rağmen referandumda kullanılacak olan oy pusulalarını bastırmış olması kimilerinin “pusulayı mı şaşırdı” düşüncelerinin aksine “bildiğin gibi yap!” denilmesinin bir sonucudur sanırım.

Şurada 25 Eylül’e ulaşmaya az bir zaman kaldı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi için açıklanan bağımsızlık referandumu, ABD samimi şekilde ısrar ederse vazgeçilmez ama sadece ertelenir diyerek bir gerçeğin altını çiziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN