• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞIR

Reklam
, 0 Yorum

Acele işe şeytan karışır” atasözümüzün anlamı, herhangi bir işin acele yapılması durumunda hatalı olabileceği uyarısını içermektedir ve yarından itibaren start alan 9 günlük Ramazan Bayramı nedeniyle yollara düşecek olan yurttaşlarımızın ulaşımını sağlama hizmetini yerine getirmekte olan araç sürücülerinin bu söze uygun hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekmeyi bir görev telakki ettim.

Trafik konusundaki acelecilik aşırı hızdır ve hızın ölüm getireceği noktası göz önünde bulundurularak, başkalarının yaşamını sonlandırabilecek önemli hatadan kaçınılmalı ki, yollar geçen bayram tatillerinde olduğu gibi kan gölüne dönüşmesin. Ülkemizdeki feci trafik kazalarının yaygın olması nedeni, toplu taşımacılığın önemsenmemiş olmasıdır. İşte bu yüzden bir karayolumuzda 100 araç yerine 1000 araç seyrediyor ve araç sürücülerinin bu noktayı önemsemeleri kaçınılmazlık arz etmektedir. Olası trafik kazalarının asgari düzeyde kalmalarına yönelik İçişleri Bakanlığımızca tedbirler olmakla birlikte, en geçerli önlemin araç sürücülerine ait olacağını söylemek, yanlış bir tespit olmaz sanırım.

Uyulması gereken önemli trafik kurallarından biri aşırı hız yapmamaktır. “Acele işe şeytan karışır “ atasözümüzün içerdiği gibi, aşırı hızdan kaynaklanacak olan hatalar ölümlere sebebiyet verebileceğinden çok daha büyük önem taşımaktadır. Bunun içindir ki, Ramazan Bayramı vesilesiyle hareketlenecek olan yollarımızın kan deryasına dönüşmesine meydan verilmemelidir derken, tüm sürücülere trafik kurlarına azami ölçüde uymalarını ve özellikle aşır hızdan kaçınmalarını tavsiye ediyorum.

Bayram tatili nedeniyle yollarımızın hareketlenecek olması, uzun yıllardan beri toplu taşımacılığın ihmal edildiği gerçeğini anımsattığından, bu konudaki üzüntümün de tazelendiğini vurgulamadan geçmeyeceğim. Yurdumuzun bazı yörelerinde hızlı trenleri devreye sokmak ve bölünmüş yolları yaygınlaştırmakla elim trafik kazalarını arzulanan asgari düzeye indirgemenin mümkün olmayacağına da bir kere daha ilgililerin dikkatini çekerken gerçek çözümün, demiryolumuz ağlarını en ücra noktalara ulaştırmak olduğunu da bir kere daha vurgulamak isterim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN