• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

ADALET, HEPİMİZE LAZIM!

Reklam
, 0 Yorum

Adalet’in hepimize, yani herkese lazım olduğu, çok eski yıllardan günümüze intikal eden bir söylemdir ve  “Adalet mülkün temelidir” ifadesi, söz konusu söylemlerin ne denli önem taşıdığı gerçeğini gözler önüne seren en etkili söylemdir sanırım.

Arapça’da MÜLK deyimi; devlet ülke, egemenlik, iktidar, saltanat anlamına gelir ve; “El adlü esasül-mülk” tabiri de “Adalet mülkün temelidir” ifadesinin Arapçasıdır. Şüphesiz, bir yerde adalet yoksa, başka hakları teessüs ettirmek söz konusu değildir ve o yerde insan haklarının zedelenmesi durumuyla karşı karşıya kalınır.

Haksızlık ve hukuksuzlukların yaşanması sonucu ortaya çıkan ADALET kavramının önemini dile getiren sayısız söylemleri gazeteniz Siirt’in dar sütunlarına sığdırmak mümkün olmadığından sadece birkaçını vermekle yetineceğim; “Memleket yalnız adaletle ebedileşir, adaletsizlikle yıkılır. Milletin hazinesi adalettir. Adalet evrenin ruhudur. Adalet, kutup yıldızı gibi yerinde durur, geri kalan her şey onun etrafında döner. Adaletin olmadığı yerde ahlak da yoktur. Haksızlığa sapıp çoğu insanın seninle olmasını sağlamaktansa, adaletle davranıp tek başına kalmak iyidir.”

Adaletin önemsendiği ülkelerde insan haklarına olan saygı da pekişir ve hiç kimse hile yapıp başkasına ait olan hakkı gasp etme şansı bulamaz. Bunun içindir ki, adaleti her şeyden daha çok önemsemek kaçınılmazlık arz etmektedir. Unutulmamalı ki, ancak adaleti sağlamakla güçlü olunabilir. Arzulanan adaletin tecellisinde en etkili faktör ise şüphesiz vicdandır ve doğruyu yanlıştan ayırmada karar verme melekesi anlamına da gelen vicdan konusunda herkesin kendisini sorgulamasının isabetli olacağını adalet’in önemi bağlamında vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN