• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

AĞAÇLANDIRMAYA GEREKEN ÖNEMİ VERELİM

Reklam
, 0 Yorum

Fidan  dikim mevsiminin son günlerini yaşıyoruz. 15-20 gün sonra sıcakların artacak olması ve mübarek Ramazan ayının da başlayacak olması nedeniyle fidan dikmekte zorlanacağız ve bu nedenle kalan sayılı günleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

İlimizin daha yeşil, daha yaşanılabilir bir il haline gelmesi için orman varlığımızın artması gerekiyor. Yakın bir geçmişe kadar havasının temizliği ile bilinen ilimiz, orman varlığımızın zayıflaması nedeniyle bu özelliğini çoktan kaybetmiş durumdadır. Orman varlığı açısından Siirt eski Siirt olmaktan çok uzakta. Daha önce de ağaçlandırma konusunda yazdığım yazılarda yer verdim; Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesinde Diyarbakır’dan Siirt’e gelirken balta girmemiş ormanlardan geçtiğini ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Şimdi bırakın o ormanlardan geçmeyi, bu yoldan gelirken neredeyse bir elin parmak sayısını geçmeyecek derecede az ağaç görürsünüz.

Bizim eski konumumuza gelmemiz gerekiyor ve bunun içinde yapılması gereken her şeyi hepimiz biliyoruz. Fidanları dikeceğiz ve var olan ağaçları kendi malımızı korur gibi koruyacağız. Başka çıkar yolumuz yok. Ancak bunu yaparken 7 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki ihtiyara, bireylerden en büyük kurumlara kadar topyekun bir mücadelenin içinde olmamız gerekiyor.

Biri yaparken diğeri bozarsa, yani bir ağaç dikerken diğeri ağacı kırıp keserse bu çalışmadan bir sonuç almak mümkün olmaz. O nedenle başta küçük öğrencilerden başlamak üzere bir bilinçlendirme çalışması içine girmemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunan iki kurumumuz Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğünün çalışmalarına destek olmalıyız. Son dönemlerde bu iki kurumumuz gerçekten takdir edilecek çalışmalar gerçekleştiriyorlar.

Özetle, ağaçlandırmaya ve ormanları korumaya gereken önemi vermeliyiz ki, bu konu aynı zamanda mensup olmakla şeref duyduğumuz dinimizin de bir emridir. Bilindiği üzere Peygamber Efendimizin kıyametin koptuğunu gördüğünüz anda bile elinizdeki fidanı toprakla buluşturun anlamına gelen bir hadisi şerifleri bulunuyor.

Evet, unutmayalım gelecek nesiller için bırakacağımız en önemli ve anlamlı miras ormanlardır, yeşil örtüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN