• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

 “AH ŞU MEKTEPLER OLMASAYDI”

Reklam
, 0 Yorum

Sağlımızı cana kıyma boyutunda tehdit etmeye devam eden coronavirüs salgını, ekonomik alanda da tahribat vermekle yetinmiyor ve geleceği yönetecek olan çocuklarımızın eğitim ve öğrenimlerine sekte vuruyor. Salgın yüzünden geçen Mart ayının 12’sinden itibaren uzaktan eğitim görmeye başlayan okullarımız, eğitim yılını bu yöntemle bitirdi ve uzun zamandan beri yüz yüze eğitime nasıl geçileceği noktasında çalışmalar yapılıyordu. Son günlerde Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda içinde bulunduğumuz ayın 21’inden itibaren okul öncesi ile birinci sınıflarda belirlenen senaryolara göre yüz yüze eğitime start verilecek. Mazeret beyan eden veliler olursa çocuklarını okula göndermeyebilecekleri yapılan açıklamalar arasında yer aldığından bazı veliler; “Geçerli mazeret ne olacak?” sorusuna yanıt aradıklarını ve kafalarının karışık olduğunu belirtiyorlar. Yüz yüze eğitimin start almasından sonraki süreçte vakaların seyri ve diğer bulgulara göre kararlar alınacaktır sanırım.

Şüphesiz yüz yüze eğitim, salgın riski olmadığında en ideal öğrenimdir ve diğer eğitim uygulamalarında bazı sıkıntılar yaşanmakta olması, eğitim konusunda öngörülen eşitlik ilkesine gölge düşürmektedir. Bakanlık olsun, veliler, öğretmenler, öğrenciler olsun yüz yüze eğitimden yana iseler de çocuklarımızın sağlığını riske atabilecek bir durum söz konusu olduğunda onları korumak için gerekirse bir müddet daha uzaktan eğitim tercihi yapılacaktır.

S-400’leri, F-35’leri ile benzer ağır silahların yanı sıra unvan ve makamları hiçe sayan bu meretin neden olduğu sayısız sıkıntıları göz önünde bulundurduğumda, zaman/zaman beklentiler konusunda çare üretmek isteyenlerin sıkıntılarını anlıyorum. Örneğin, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Bilim Kurulu üyelerinin aldıkları tavsiye kararlarını kayıt altına alarak kamuoyuyla paylaşmamalarına eleştiriler var. Okullarda yüz yüze eğitime start verileceği açıklaması nedeniyle kafaları karışık olanlar, özellikle Milli Eğitim Bakanını eleştiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, elbette yüz yüze eğitimden yanadır ama tavsiyelere riayet etme yükümlülüğü vardır. Okullarda yüz yüze eğitime start verilirken her alandaki eksikliğin giderilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve bir zamanlar Osmanlı Nazırlarından biri tarafından söylendiği dile getirilen; “Şu mektepler olmasa, maarifi ne güzel idare ederdim..” sözünü şu süreçte Milli Eğitim Baklanı seslendirseydi, yadırgamayacaktım diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN