• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

AHİLİK RUHUNU YENİDEN İHYA ETMEK UMUDUYLA!

Reklam
, 0 Yorum

Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı bu yıl 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında etkinliklerle kutlanacak. Bilindiği gibi Ahilik kültürü ve felsefesi, bu milletin, neden büyük bir millet olduğunun en önemli tescillerinden biridir.

Bunun için günümüz esnaflarıyla, AHİ RUHLU ESNAFLARI karşılaştırmak açısından, AHİLİK konusunda kısaca bilgi sunalım istedik. Böylece, bir zamanların esnaflarıyla, günümüz esnaflarını karşılaştırma işini okuyucularımıza bırakalım.

Ticari ahlakın dejenere olduğu günümüzde, “geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer” deyiminde olduğu gibi, geçmiş olayları anımsatmaktan ve örnekler göstermekten başka bir tesellimiz yok.

Duyulmuş bir anekdottur. Sultan Muhammed Han Hazretleri, Kostantin’i (İstanbul) almaya kesin karar vermeden önce, tebdil-i kıyafetle esnafları gezerek denetlemiş. Bir bakkaldan alışveriş yapan Muhammed Han, aynı bakkaldan bir başka şey almak isteyince, Bakkal O’na “Komşum daha siftah etmedi. Ondan al. O da siftahını yapsın” demiş. Muhammed Han, bakkalın dediğini yapmış. İkinci alışverişini diğer esnaftan yaparak oradan uzaklaşırken, yanında bulunan ve kendisi gibi tebdil-i kıyafet yapmış olan Lalasına dönerek söylemiş:

-Lâla, benim esnafım, bu esnaf olduktan sonra, ben Kostantin’i değil, dünyayı fethederim!

Yine geçmiş yıllarda, Ahi evren ruhlu Siirtli tüccar, ortak olduğu şahsa, iş yerindeki bir malın kusurlu olduğunu, alacak şahsa kusurunu mutlaka göstermesini sıkı-sıkı tembihlemiş.

Bir gün gelmiş ve bakmış ki, o kusurlu mal satılmış. Ortağına, alıcıya malın kusurunu söyleyip, söylemediğini sormuş. Ortağı, unuttuğunu ve söylemediğini belirtince ve malı alan kişinin kimliği belirlenemeyince o maldan aldığı bütün parayı kusurlu malı alan kişinin sevabı olarak fakirlere sadaka olarak dağıtmış ve bu hatasından dolayı ortağından ayrılmış…

İşte, AHİ EVRAN RUHLU ESNAFLARIMIZ BÖYLEYDİ. Bu asil millete ne oldu da, esnaf bu hallere düştü. İyilerini tenzih ediyoruz amma, çoğu esnafımız Ahilik ruhunu yitirerek (ESNAF-I Bİ İNSAF) oldu! Bunda, bu ülkeyi yönetenlerin veballeri yok mu dersiniz…

Ahilik ruhunun yeniden ihya edilmesi umuduyla, bütün esnaflarımızın bayramlarını kutluyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN