REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AKÇAKALE’DEN İLGİNÇ BİR KİTAP “YOL ARKADAŞI (AYAKKABI) HİKÂYELERİ”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AKÇAKALE’DEN İLGİNÇ BİR KİTAP “YOL ARKADAŞI (AYAKKABI) HİKÂYELERİ”
53 views
09 Mayıs 2020 - 12:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nurettin Akçakale’nin yeni yazdığı “Yol Arkadaşı Hikâyeleri” isimli eseri Klaros Yayınlarından okuyucuları ile buluştu.

Yeni çıkan “Yol Arkadaşı Hikâyeleri” kitabı hakkında bilgi veren Nurettin Akçakale; Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Kurumu ve Eğitim Vakfı (TASEV) Kurucu Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, Prof. Dr. Emine Gürsoy NASKALİ,   M. Atila ÜLKÜMEN ve Selma AŞIK’ın kitaba takdim yazısı yazarak katkı sağladıkları kitabın ayakkabı ile ilgili anı, hikâye, alıntı, tarih, sanat, gelenek, araştırma ve doküman türü elli beş yazılardan oluştuğunu ifade etti.

Nurettin Akçakale kitapta; 1816 yılında Osmanlı Sultanı 2. Mahmut tarafından kurulan Türkiye’nin ve İstanbul’un en eski fabrikası olan Beykoz Deri ve Kundura Fabrikasının hazin öyküsünün, Topkapı Sarayında Kutsal Emanetler arasında bulunan ve yüz yıllardır özenle muhafaza edilen Peygamberimize ait ayakkabıların günümüze kadar geliş öykülerinin, Çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün giyim kuşamı ve giydiği ayakkabılarının, Trabzon’un Maçka ilçesi kırsalında koyun otlatan 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün 2017 yılında şehit edildiğinde ayağında olan kara lastiklerin Bolu Gerede’de bulunan Yaşayan Ayakkabı Müzesine gelişinin, Portekizli yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo’nun Filistinli çocuklar için açık artırmaya çıkardığı Altın kramponlarını, 32. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahatinde giydiği ayakkabıları, Aya ilk ayak basan Amerikalı astronot Neil Armstrong’un uzayda 60 yıldır dolaşan ayakkabılarını, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Rahmetli Ebulfez Elçibey’in Ayakkabısı yırtılan kızı Çilenay Elçibey’e verdiği cevabın, Rahmetli Sakıp Sabancı’nın bir röportajlarda “O kadar param var ama oğluma bir çift ayakkabı alamıyorum” demesinin acıklı öyküsünün, Budapeşte’de Tuna Nehri kenarında sergilenen Demir Ayakkabıların hüzünlü hikâyesinin, Çin’li kadınların giydiği Altın Lotusların hikâyesinin, Mısır Firavunlarından Tutankhamoun’un sandaletlerinin, Hindistan’da Sadhu’ların giydiği çivili ayakkabıların yanı sıra İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, Âşık Veysel ve Sakıp Sabancı’nın ayakkabı ile ilgili hüzünlü hikâyelerinin anlatıldığı birbirinden ilginç elli beş yazıdan oluştuğunu dile getirdi.

Akçakale; “kitaptaki hikâyelerin, öykülerin ve yazıların bazıları belki okuyuculara tanıdık geleceğini, bazılarını ise ilk kez okuyacak ve gene bu yazıların bazıları okuyucuları hüzünlendirecek, bazıları tebessüm ettirecek, bazıları hayrete düşürecek ve bazıları da acaba dedirtecektir diye düşünüyorum” dedi.

Kitapta soykırım ve kadın cinayetlerini konu alan ayakkabı ile ilgili eylemlerin anlatıldığı yazılarında olduğunu ifade eden Akçakale kitabın her kesin kütüphanesinde olması gereken bir eser olduğunu ifade ederek almak isteyen okuyucularının internet üzerinden pek çok kitap satış sitesinden çok kolay temin edebileceklerini söyledi.

Akçakale’nin daha önce yayınlanmış  “Sadece Ayakkabı” ve “Ayakkabı Malzeme Teknolojisi” isimi ile iki kitabı daha bulunaktadır.

İçindekiler: Takdim/Giriş /Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sav)’in Nal’i Şerifleri/Atatürk’ün Giyim Kuşamı ve Giydiği Ayakkabılar/Eren Bülbül’ün Kara Lastikleri/Cristiano Ronaldo’nun Altın Kramponları/Sultan Abdülaziz’in Ayakkabılarındaki Gizem/Uzayda Dolaşan Bir Çift Ayakkabı/Ayakkabısı Olmadığı İçin Okula Gidemeyen Cumhurbaşkanı Kızı/Sakıp Sabancı’nın Üzüntüsü/Sağlıkta Kullan Hanımefendi, Güzellik ve Mutlulukta Giy/Her Filistinli İçin Bir Çift Ayakkabı/Demir Ayakkabıların Acı Hikâyesi/Tutankhamoun’un Sandaletleri/Dünyanın En Kısa ve Acıklı Ayakkabı Öyküsü/Âşık Veysel’in Duygulandıran Ayakkabı Hikâyesi/Teb’de Çarık Ustasının İşlediği Cinayet/Gandi’nin Sandaletleri/Pabucun Dama Atılması/Çedik Pabuç Âdeti/Srebrenitsa Anısına/Sadhu İnanışı Ve Çivili Sandaletler/Yemeni Deyip Geçmemek Gerek/Türk Kültüründe Köstek Kesme Merasimi/Çizmeden Yukarı Çıkmak/Bir Semte İsmini Veren Aşk Hikâyesi ve Terlik İlişkisi/Mehmet Akif Ersoy’un Ayakkabıları/Bir Ayakkabı Hikâyesi/Gelin Mesti/Bir Çift Ayakkabının Hatırı/Yüksek Topuğun Serüveni/Çin’in Altın Lotusları/Dar Ayakkabı/Adolph ve Rudolph Dassler Kardeşler/Ayakkabı Hikâyesi/Tabanları Yağlamak/Tek Ayakkabı/Ayakkabı Boyacısı ve Borsa Hikâyesi/Bilgeliğin Başlangıcı/Pabuç İle Çarığın Hikâyesi/Ayakkabımın Tuhaf Hikâyesi/Cennetin Çocukları/Ayakkabım Yok Diye Üzülen Adam /Los Zapatos Rojos Kadınları Öldüren Şehir/Pabucu Başına Bela Olan Adam/Pazarlamacı Farkı/Cizlavet/Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası/Hollanda’nın Klompenleri/Osmanlı Kadı Sicillerinde Ayakkabıcılık/Sandaletler/BM’de Ayakkabısını Masaya Vuran Başkan/Bir Çift Eski Ayakkabı/Nalın (Takunya)/Sabo (taj)/43 Numara Ayakkabı/“İsimsiz” Untitled/Kaynakça

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.