• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

AKP-MHP İTTİFAKI

Reklam
, 0 Yorum

AKP ile MHP arasındaki “milli ve yerli mutabakat olarak” isimlendirilen ittifak görüşmelerinde ilerleme sağlandığı belirtiliyor.

Yerel seçimlerle ilgili komisyon çalışmalarını önemli ölçüde tamamladığı,  adaylık için 18 yaş sınırı getirildiği, askerliğini yapmış olma engelinin kaldırıldığı edinilen bilgiler arasında. MHP açısından önemli olan yüzde 10’luk seçim barajının korunacağı, iki partinin müşterek listede seçimlere girecekleri söylentileri var.

AKP’nin ve MHP’nin birlikteliğine (MİLLİ İTTİFAK) denilecek. Bu durumda ittifak yapacak siyasi partiler (GAYRİ MİLLİ) mi sayılacak!

Öyle anlaşılıyor ki, 2019 Türkiye, çok değişik bir seçim sistemiyle karşı karşıya kalacak. Vatandaşların akılları şaşacak. Oy kullanımında büyük yanlışlıklar yaşanabilecek. Bütün bunlar ne için diye sorulursa, millete Cumhurbaşkanlığı seçim sistemini yutturmak için.

Seçimle ilgili yasaların böylesine sık-sık değiştiği bir başka ülke var mı, zannetmiyoruz. Her gelen iktidar, kendi yararı için yasa değiştirirse, durum ne olacak. Yasalar, uzun süre kalıcı olmadıkları sürece hep vatandaşların aleyhlerine neticelerin çıkması doğaldır. Bir başka iktidar gelir, o da kendi durumuna göre yasa değiştirir ve bu kısır döngü sürüp gider.

MHP, AKP ile yapacağı ittifak sayesinde bu seçimde de varlığını koruyabilir ancak, gelecek seçimlere ömrü kalır mı, kalmaz mı, belli değil.

Seçim yasalarını sık-sık değiştirmek hiç de iyi değildir. Hele her partinin kendi hesabına gelecek şekilde değiştirmesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN