• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

(ALİ BABA VE KIRK HARAMİLER)!!!

Reklam
, 0 Yorum

Kirli çamaşırlarımızı en iyi kim bilir, elbette en yakınımızda olanlar! Öncelikle ev halkı, sonra akrabalar, dostlar! Herkesin  bir takım kirli çamaşırları vardır. Mecaz olarak kirli çamaşır dalavereler, sahtekârlıklar, hırsızlıklar, günahlar ve benzeri suçlar anlamına gelir. Birilerinin çok kirli çamaşırları olduğunu bilip de elimizde kanıt olmayınca, hayıflanır dururuz. Ancak, kendi aralarında menfaat bitince ve (Öküz öldü, ortaklık bozuldu) deyimindeki gibi dostlukları bozulunca (İyi oldu, hem de çok iyi oldu! Birbirlerinin kirli çamaşırlarını ortaya dökmeye başladılar) der seviniriz.  Hele birbirlerini dalavereci, sahtekâr, dolandırıcı olarak suçlamaya başladıklarında, bizim gibi aptalların gözleri açılır, (Vay be, sen neymişsin be abi!)  demeğe başlarız. Bu bir gerçektir ki kirli çamaşırlılarını kendileri kadar tanımamız imkânsızdır. Onlar, birbirlerini çok iyi tanırlar! Bu bakımdan, (ne diyorlarsa doğrudur!) diyerek tasdik etmek durumundayız!

(Ali Baba ve Kırk Haramiler) masalını mutlaka okumuş ya da dinlemişsinizdir. Bütün masallarda gerçeğe vurgu yapan nüanslar vardır. Romanlar, hikâyeler, masalar, atasözleri boşuna söylenmemiştir. Topluma mesajlar içerirler. Bir atasözümüz vardır (Söyleme sırrını dostuna, onun da dostu vardır, o da söyler dostuna!) denilir. Hele bu siyaset işi var ya! Olmazı olduran, en yakın zannedilen dostu, en büyük düşman yapan bir olgudur siyaset!

Siyaset sahnesinde kimler, kimlere vefasızlık etti, kimler, kimleri sırtlarından bıçakladı, geçmişten günümüze yazmağa kalkışırsak, inanın kitaplara sığmaz!

(KIRK HARAMİLER) birlikte yol alırlarken dostlukları gayet iyi idi. HARAMİ BAŞI yapılan talanlardan, vurgunlardan harami arkadaşlarına güçlerine göre hisselerini dağıtıyordu. Haliyle, çete reisi olması dolayısıyla vurgundan, talandan en büyük hisse onundu. Bu genel bir kuraldır. Hiçbir harami, HARAMİ BAŞININ vurgundan en büyük hisseyi almasına karşı çıkmaz, çıkamaz! Çete, REİSİN emrinde vurgunlar, talanlar yapar, her haramiye de gücü kadar verilmesi gereken verilir, bunun fazlasını isteyen oldu mu, BAŞI KESİLİR! Kırk haramilerde de kuralı budur!

Hele, harami başı, haramilerden diğer birinin kendi yerine göz diktiğini sezerse, ceza olarak ve diğer haramilere ders olsun diye başını keser, ortaya atar. Diğer haramiler, sıra kendilerine gelir diye suspus olurlar!

Tabii, ALİ BABA’NIN bir de adı KASIM olan hain bir kardeşinin olduğunu unutmayalım. Hem, en büyük ihanetlerin kardeş, arkadaş zannettiklerimizden geldiğini aklımızdan çıkarmayalım. Masalda adı MERCAN olan zeki, uyanık, akıllı bir de kızı vardır. O kızlar gibisinin de yardımıyla ALİ BABALAR, HARAMİLERE VE KASIM gibilere galip gelebilirler. 

Evet, KIRK HARAMİLER, her zaman ve zeminde vardır. Yokluğu hissedilen, ALİ BABALARDIR, MERCANLARDIR! Toplum olarak gerçekten masal kahramanı ALİ BABALARA ve MERCANLARA o kadar çok ihtiyacımız var ki!

TAŞLAMALAR

HER DEVİRDE, HER ZAMAN

KIRK HARAMİLER VARDIR

GERÇEKLERE VURGU VAR

İBRETLİ MASALLARDIR

ADLARI KIRK HARAMİ

DEĞİL DE (BEŞLİ ÇETE)

MÜTEAHHİT, İŞ ADAMI

OLABİLİR ELBETTE

KIRK HARAMİLER BAZEN

HAYIRSEVER KILIKLI

SURETİNDE GÖRÜNÜR

KIRKA YARMALI KILI

BİZE GEREKLİ OLAN

ALİ BABALAR ELBET

ALİ BABASI YOKSA

EKSİKTİR O CEMİYET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN