• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ALLAH BİR DAHA YAŞATMASIN AMA

Reklam
, 0 Yorum

İstiklal Marşımızın unutulmaz şairi Mehmet Akif Ersoy, yazdığı şiir için; “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın “ demiş. 15 Temmuz hain darbe girişimi için hepimiz sanırım aynı söylemi biraz değiştirerek yani, “Allah böyle bir geceyi bir daha bu millete yaşatmasın” şeklinde söyleriz. Ama bunu burada kesmeyip ama ile devam ederek sözlerimizi şöyle tamamlamamız gerekir.  “Ama yaşatırsa da buna kalkışan gaflet ve ihanet içerisinde olanlar mutlaka hak ettikleri cevabı alacaklardır.”

Buna canı gönülden inanıyorum. O  başı meşum, sonu altın yaldızla yazılmış gecede yaşlısı genci, kadını erkeği, Türk’ü, Kürd’ü, Arab’ı, Çerkez’i, Laz’ı bu topraklar üzerinde yaşayan herkes neyle karşılaşacağını bilmeden sokaklara-caddelere döküldü. En kritik noktalarda nöbet tutmaya, canı pahasına ve şehitlik şerbetini içme pahasına, darbecilerin önüne etten bir duvar ördü. Kimi gerçekten arzuladığı şahadet şerbetini içti, kimisi de gazi oldu. Ölünceye kadar bir övünç madalyası olarak bedeninde taşıyacağı yaraları oldu.

Siirt’te o gece bu hainlere karşı duyarlılıkta ülkemizin diğer illerinden geri kalmadı. Hatta çok daha fazla kenetlendi ve çok daha sert ve kararlı bir tutum sergiledi. Bilindiği üzere o gece askerlerin kent merkezine indiği nadir illerden biri de Siirt’ti. Daha darbenin duyulmaya başlandığı ilk dakikalardan itibaren kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısı ve genciyle Siirtliler sokakları ve meydanları doldurmaya başlamışlardı.

Siirtliler o gece Vali Mustafa Tutulmaz ve İl Emniyet Müdürü Metin Özkan’ı teslim almaya gelen hainlere canlarını, arabalarını ortaya koyarak yol vermediler. Bu ikili ile bunların bulunduğu Hükümet Konağı ve Emniyet Müdürlüğü etrafında kalkan oldular. Birbirlerine kenetlenerek ördükleri çelikten daha sert duvarla hainlere geçit vermeyerek kendilerine feleklerini şaşırttılar.

Şükürler olsun o dönemin Valisi sayın Mustafa Tutulmaz’ın akılcı yönetimi ile gözü kararmış ve insanlıktan nasiplerini alamamış bir güruhun oluşturduğu bu büyük tehlike can kaybı olmadan  birkaç hemşerimizin hafif yaralanmaları ile atlatıldı.

Özetlemek gerekirse, böyle bir tehlikeyi Allah bizlere bir kez daha yaşatmasın. Ancak o gece, bir daha böyle bir tehlike ile karşılaştığımızda millet olarak aynı refleksi göstereceğimizin de sigortası oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN