• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ALLAH, KABUL ETMESİN!

Reklam
, 0 Yorum

Bilindiği gibi Ramazan-ı Şerif hem bedeni, hem de maddi ibadetlerin iç-içe olduğu bir aydır. Bu ayda fitre çıkarmak, oruç ayının bir parçasıdır. Ramazan ayında ödenmesi zorunlu olmamakla birlikte, zengin vatandaşlar zekâtlarını da genelde bu ay içinde eda ederler.

Aramızdaki zenginler yanında başka illerde ikamet eden (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana v.s.) hemşerilerimizden bazıları da zekâtlarının bir kısmını hemşerilerine dağıtmak için Şehrimize gelirler. Bu çok zengin ve haliyle çok zekât dağıtan hemşerilerimizin öncelikle mallarına bereketler, kendilerine sıhhat ve afiyetler diliyoruz. Amma bir konuda kendilerini uyarmaktan kendilerimizi alamayacağız. Ve bu uyarıyı da tecrübelerimize dayanarak yapıyoruz.

Geçmiş Ramazan aylarının birinde İstanbul’da yaşayan çok zengin hemşerilerimizden biri yine zekât dağıtmak için Şehrimize gelmişti. Ama bu hemşerimiz zekâtta öncelik hakkı olan fakir akrabalarını gözetleyip kollayacağına, yüksek meblağdaki zekâtını sözde bir iki yardım kurumuna vermişti. Bu zengin hemşerimizin gerçekten çok fakir bir amcazadesi durum öğrenmiş ve Gazetemize gelerek aynen şunları söylemişti:

-Benim amcazadem Siirt’e gelmiş namı yürüsün diye, falan-falan medreselere külliyetli miktarda zekât vermiş. Ama çok zor durumda olduğumu bildiği halde zekâtından bana bir kuruş bile koklatmadı. Bırak zekât vermeyi, gelip görmedi bile. Allah için yaz, dini kurallara göre amcazademin öncelikli olarak bana zekât vermesi gerekirken, beni bırakıp namı yürüsün diye belli yerlere zekât vermesi doğruysa zaten, vermiş gitmiş. Ama doğru değilse ve zekât dağıtma işine öncelikle akrabalarından, komşularından ve yakın çevresinden başlaması gerektiği halde, akrabası olmam sebebiyle, onun üzerinde bir hakkım varsa, hakkımı helal etmiyorum. Dağıttığı zekâtları da Allah kabul etmesin!

Biz o zaman da isim yazmadan bu hemşerimizin dileğini daha makul ölçülerde yerine getirdik. İşte bu yüzden, Ramazan ayını yarılarken ve yine zekâtlar dağıtılacakken, özellikle zekât dağıtmaya niyetli zenginlerin dikkatlerini daha baştan çekelim istedik. Zekât dağıtacaksanız öncelikle akrabalarınızdan, komşularınızdan ve yakın çevrenizden olan fakirlerden başlarsanız, elbette bu çok daha gerçekçidir ve ALLAH TEALANIN (Celle Celelühü) rızasına da daha çok muvafıktır…

Bizden uyarmak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN