• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ALLAH ZENGİNE, ZENGİN ZENGİNE,  FAKİR DE ZENGİNE VERİR!

Reklam
, 0 Yorum

Fakirleri, orta direk insanları düşünen bir hükümet hiç olmuş mudur. Padişahlar ve krallıklar hariç. İnanın ki hiç olmamıştır ve olmayacaktır. Çünkü siyasi partilerin iktidara gelebilmeleri için, zenginlerin desteğini almaları lâzımdır. Zenginlerin desteğini almak için de, çıkarlarına uygun hareket etmek gerekir. Zenginlerle uyum sağlamayan iktidarların ömürleri kısa olur. Bunun için, bütün iktidarlar, ya zenginlerin çıkarlarına uygun politikalar uygularlar veya kendi zenginlerini yaratarak, ömürlerini uzatmak yolunu tercih ederler.

AKP kuruluş aşamasında, fakirlere umut ışığı olmuştu. Açık olarak söylemeseler bile, kapalı kapıların ardından İslâmiyet’in sosyal adaletini getireceklerini iddia ediyorlardı. Amma, 16 YILDAN BERİ iktidarda olan AKP’nin de maskesi düştü. Bu partinin de diğer siyasi partiler gibi zengin yanlısı politikalar yürüttüğü, kendi zenginlerini yaratmak için uğraştığı ve yarattığı anlaşıldı. Bu bakımdan, fakirlerde ve orta direk vatandaşlarda büyük hayal kırıklığı yarattı.

Daha önce koyu AKP’li olan, ancak emeklilere, işçilere, memurlara reva görüp uyguladığı ücret politikasından hayli öfkelenerek aleyhine dönen bir emekli beni yolda görüp, maaş artışından yakındı. Tedavilerde yürürlüğe konulan katkı payı ile verilenin çok fazlasının geri alınacağını söyleyerek “ne umduk, ne bulduk!” dedi.

Daha önce, AKP’nin politikalarını eleştirdiğim için bana karşı çıkan emekli memur arkadaşa ben de şu cevabı verdim:

-Bak dostum! Allah, zengine verir; zengin, zengine verir; üstelik fakir de vermek işinde zengini tercih eder! Hükümetler de öyledir. Onlar da, hep zenginlerden yana politikalar üretirler!

Dostum:

-Hele, söylediklerini aç da öyle anlat bu nasıl olur!deyince de açıklamayı şöyle yaptım:

-Zengini, zengin etmekle Allah zaten zengine vermiştir. Zengin birine sen-ben gider borç para istersek vermez, ama zengin biri isterse verecektir. Çünkü “bir gün benim de ihtiyacım olur, ondan isteyebilirim!” diye düşünecektir.

Dolayısıyla zengin de, verirken, zengine vermiş olmuyor mu. Fakirin, zengine vermesi nasıl olur, dersen, onun da açıklamasını yapayım.  Diyelim ki fakir bir ailenin güzel bir kızı var. Bu kızı, zengin ama şımarık bir genç ile fakir ama iyi yürekli bir genç isteseler kime verirler. Elbette ki zengine!

Hükümetler de aynen böyledir. Onlar da, verince zenginlere verirler. Çünkü onları iktidara getiren bizim zihniyetimizdeki insanlardır. Biz, toplum olarak zenginlerin peşini bırakmadığımız sürece, seçeceğimiz iktidarlar da hep öyle olacaklardır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN