• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

(ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN!)

Reklam
, 0 Yorum

Hükümetin talebi üzerine enflasyonla mücadele konusuna destek vereceklerini belirten firmalar peş-peşe açıklamalarda bulunuyorlar. Ürünlerine yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıklayan bu firmaların sözlerine inanırsak, biz de gönülden alkışlayacağız ya! İnanın ki, sözleri pek güven vermiyor. Son 2-3 ay içinde yüzde 40-50 oranında zam yap, sonra yüzde 10 indirim yaptım diyerek hükümetin gözüne girmeğe çalış, kahraman kesil!

İnanır mısınız, enflasyonla mücadeleye en çok katkı sunacak olan bu büyük firmalar değildir. Enflasyonla mücadeleye asıl katkıyı bizim gibi asgari ücretliler vereceklerdir.Bu nasıl olacak demeyin. Bakın, açıklamasını yapayım. Bu yüksek enflasyon öncesinde, zaten çok zaruri olmadıkça alış-veriş yapamayan asgari ücretliler, artık zaruri ihtiyaç maddelerini bile alamayacaklardır. Asgari ücretlilerin, alışveriş yapmalarına gelecek bu sınırlama sonucu, haliyle piyasada biraz daha mal bolluğu yaşanacaktır. Tüketim azalıp, piyasada mal bolluğu olunca, arz ve talep dengesi orta direk vatandaşların lehlerine sonuçlanacak. Çünkü asgari ücretli artık zaruri ihtiyaç maddelerini de alamayınca, nispi bir mal bolluğu olacak, haliyle, fiyatlarda hafif de olsa bir düşme durumu yaşanacaktır…

Türkiye’de işçilerin yüzde 80’inin asgari ücretli olduklarını düşünün. Bunların yanında asgari ücret üzerinden emekli maaşı alanları hesaba katın. Bu durumda, enflasyonla mücadele işi, sözün tam anlamıyla asgari ücretlilerin omuzlarına yüklenmiş olmaktadır.

İşsizleri soruyorsanız, onlar, zaten daha önce de sadakayla geçiniyorlardı. Yine aynı yaşantılarını sürdürecekler demektir. Hem, atalarımız boşuna mı (altta çıkanın canı çıksın!) demişler. Dün de öyleydi, bugün de öyle! ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN!!!

ANEKDOT

Dün bu sütunlarda yayınlanan anekdot, kayıt hatası sonucu eksik yayınlanmış ve anlamsız bir cümle gibi olmuştu. Bu yüzden eksiğini tamamlayarak anekdotu tekrar yayınlamaz zarureti hasıl oldu. İşte anekdotun tamamı:

İşsiz genç, torpilsiz işe alınmanın imkânsız olduğunu anlamış, bunun için de  bir siyasetçiden iş talebinde bulunmuştu. Siyasetçi genci her gördüğünde:

-Senin iş konusu aklımda! diyormuş.

Birçok kişilerin işlerini yaptığı halde kendisine hep (Senin iş konusu aklımda) diye atlatılan genç sonunda dayanamayarak söylenmiş:

-Seninle lades mi tuttuk, beyefendi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN