• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

AMAN BU RAMAZANDA ÇOCUKLARI KÜSTÜRMEYELİM

Reklam
, 0 Yorum

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını idrak ediyoruz. Şükürler olsun camiler gerek gündüz öğle ve ikindi, gerekse yatsı ve ardından kılınan teravih namazları esnasında adeta dolup taşıyor. Birçok cami ve mescitte özellikle vakit namazlarında yer bulmakta zorluk çekiliyor. Aynı şekilde hemen-hemen her cami ve mescitte okunan mukabelelere de yoğun rağbet var. Çok sayıda hemşerimiz  her bir camide değişik zamanlarda, öğleden önce başlayıp yatsıdan sonraya kadar yayılan geniş bir zaman  diliminden uygun olanını bulup takip ediyor.

Bayanlar da son yıllarda özellikle Ramazan ayında camilere daha çok ilgi gösteriyorlar. Birçok bayan mukabeleyi takip ve teravih namazını eda etmek için camileri tercih ediyor.

Büyüklerin camilere ilgisi böyle olunca doğal olarak camiler  çocukların daha  çok dikkatini çekiyor. Özellikle teravih namazlarında çok sayıda çocuk camilerin misafiri oluyor. Doğal  olarak misafir çocuk olunca, camide bir hareketlilik yaşanıyor ve biraz gürültü, biraz da koşuşturmaca oluyor.  İşte sorun tam da bu noktada başlıyor. Geçmişten gelen bir yanlış nedeniyle camileri hep susulan ve konuşulmayan yerler olarak gördüğümüz için çocukların bu hareketliliğine tepki gösteren, susturmaya çalışan ve hatta azarlayanlara bile rastlanabiliyor.

Buna hiç ama hiç kimsenin hakkı yoktur ve bu çocuklar geleceğin cemaatini oluşturuyorlar. Onları camiden soğutma yerine, benimsetmek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Küçük yaşlarda azarlayarak camiden kovduğumuz bir çocuğu yetişkinliğinde camiye çekmek çok daha zor olacaktır.

İşin bu noktasında her yerde ve her şey de kendimize örnek almamız gereken önderimiz, Peygamber Efendimizin tutumu çok önemlidir. Hepimizin onun başta sevgili torunları Hazreti Hasan ve Hüseyin başta olmak üzere  bütün çocuklara olan tutumunu benimsememiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN