• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

ANIZ YANGINLARINA DİKKAT

Reklam
, 0 Yorum

Bazı konular toplum veya ilgili kişilerin bilincinde sanki kazınılmış durumda kalıyor. Değiştirme konusunda harcadığınız onca çabanın büyük bir bölümü heba oluyor. O yanlış algıyı bir türlü söküp atamıyorsunuz. Çok  büyük bir emekle,çok az bir ilerleme sağlayabiliyorsunuz. Bu konulardan bir tanesi de anız yangınlarıdır.

Yapılan onca uyarıya rağmen, bu tür yangınlar her yıl tekrarlanmaya devam ediyor. Dikkatsizlik sonucu ortaya çıkan çok az sayıdaki yangını bir kenara bırakırsak, bu yangınların çok önemli bir bölümü bilinçli olarak çıkartılıyor. Çiftçimiz babadan kalma bilgilerle  gelecek sezon tarlasının sürümü daha rahat olsun diye hasat sonrası kalan anızları yakmayı tercih ediyor.

Son yıllarda yapılan bütün uyarılara, hatta cezai müeyyidelere rağmen bu tür yangınların önüne geçmek mümkün olmuyor. Tarlasındaki hasadı toplayan çiftçi bir kibrit çakarak, anızı yakıyor ve bundan karlı çıktığını zannediyor. Bunun zararları zaten yapılan uyarılarda belirtiliyor. Ancak, bir iki cümle ile hatırlatmak gerekirse, çıkan yangında toprağın verimi ve oksijen sağlanması açısından çok önemli görevler üstleniyor. Çünkü bu tür  yangınlarla toprağın havalanmasını ve oksijen almasını sağlayan  milyonlarca solucan ve benzeri hayvanın telef olmasına neden oluyor. İkinci bir noktada, o anızlar yakılmadığı takdirde çürüyüp, gübre olarak tekrar toprağa karışacaktır.

O nedenle hepimizin bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Özellikle piknik sezonunun devam ettiği bu mevsimde insanlarımız yaktıkları ateşi iyice söndürmeden ayrılmasınlar. Aynı şekilde sigara izmaritlerine ve cam kırıklarına dikkat etsinler. Çünkü bu tür yangınların çok önemli bir bölümü sönmeden atılan sigara izmaritlerinden ve cam kırıklarından dolayı çıkıyor

Esas duyarlılık çiftçiye düşüyor. Çiftçimizin artık bu eski adedinden vazgeçmesi gerekiyor. Her zaman söylediğimi gibi atadan babadan kalma bilgileri tümüyle yok sayamayız. Bunların büyük bir bölümü halen geçerliliğini koruyor. Ancak bunları bilimsel verilere göre analiz etme ve gereğini yapma zamanıdır.

Yapılan bütün uyarılara rağmen de tarlasındaki anızını yakmakta ısrar edenler içinde yasaların emrettiği cezaların uygulanmasından da zerre kadar geri durulmaz.Ziya Paşa bu konuda asırlar öncesinden yol göstermiş; “ Nush ile uslanmayanın hakkı kötektir” demiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN