• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

ANKARA-SİİRT, İZMİR-SİİRT VE ADANA-SİİRT UÇAK SEFERLERİ BİRAN ÖNCE BAŞLATILMALI!

Reklam
, 0 Yorum

Siirt havalimanının 6 Mart tarihinden bu yana yeniden hizmete açılmış olması kaybedilen eşeğin bulunması anekdotunu anımsatsa bile elbette ki sevindiricidir. Bilindiği gibi Siirt havalimanından şimdilik sadece haftanın üç günü uçuşlar yapılmakta ve Pazartesi, Çarşamba, Pazartesi günleri İstanbul-Siirt karşılıklı seferleri olarak düzenlenmektedir. Yani, haftanın 4 günü havalimanımız kapalı. Oysa gerçek anlamda uçak hizmeti verilmek isteniyorsa sefer sayılarının arttırılması, özellikle Ankara, İzmir ve Adana illerine de karşılıklı seferler düzenlenmesi gerekir. Ankara’ya haftanın iki günü karşılıklı seferler düzenlenirken İzmir ve Adana’ya da haftanın birer günü karşılıklı seferler ihdas edilmesi zaruridir.

Etkililer ve yetkililer şimdi belki de (İstanbul’a başlattık ya, şimdi kalkmış Ankara’ya, İzmir’e ve Adana’ya da uçak seferleri istiyorlar!) diyebilirler.

Evet İstanbul-Siirt-İstanbul seferlerinin başlatılmaları çok isabetli olmuştur. 21. yüzyılda olduğumuza göre, uçak seferlerinin havaalanları olan diğer illerle yaygınlaştırılması aslında bir lütuf değil, bir haktır. İnsanlarımız, teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanmak istiyorlar. Buna da elbette hakları vardır!

ABD gibi gelişmiş ülkelerde, yakın iller arasında bile dolmuş gibi sefer yapan uçakların bulunduğunu duyuyoruz. Türkiye, bu duruma henüz ulaşmadı amma, hiç ulaşmayacağı anlamına da gelmez.

Siirt için İstanbul uçak seferleri nasıl büyük bir ihtiyaç ise özellikle Başkentimiz Ankara başta olmak üzere ticaret merkezleri olan İzmir-Siirt, Adana-Siirt karşılıklı seferlerinin de başlatılması büyük bir ihtiyaçtır.  Ankara, İzmir ve Adana’ya da uçak seferlerinin düzenlenmesi zorunluluğu vardır. Bu durum arz ve talep meselesinden kaynaklanan bir durumdur. Şimdi biz kalkıp da Trabzon-Siirt-Trabzon için uçak seferleri talep edersek, gülünç oluruz. Çünkü Trabzon’a gidecek yolcu bulamayız. Ancak, İstanbul’a büyük bir ihtiyaç olduğu gibi, özellikle Ankara başta olmak üzere İzmir ve Adana’ya da uçak seferlerinin düzenlenmesine büyük ölçüde ihtiyaç vardır.

İddia ediyor ve diyoruz ki, otobüs şirketlerinin yolcu listeleri kontrol edilsin. Siirt’ten Ankara’ya, İzmir’e ve  Adana’ya giden yolcu sayısının, İstanbul’a giden yolcu sayısından çok daha yüksek olduğu görülecektir. Hem, İlimizden Ankara’ya, İzmir’e ve Adana’ya uçak seferleri düzenlenmesi durumunda bundan sadece bu üç ile gidenler değil, o illerin çevrelerindeki illere giden yolcular da yararlanacaklardır.

Siirt-Ankara, Siirt-İzmir ve Siirt-Adana arası karşılıklı uçak seferlerinin düzenlenmesi Siirt-İstanbul seferleri gibi zorunlu bir ihtiyaçtır. Asla lüks olarak yorumlanmamalıdır. İlimizde sanayinin ve turizmin gelişmesi açısından zorunludur. Bu ihtiyacı biz kendimiz dile getirmiyoruz. İstanbul-Siirt-İstanbul uçak seferlerinin başladığını memnuniyetle takip eden hemşerilerimizin, sürekli olarak bize ilettikleri taleplerinden anlıyoruz. İnanın, Gazete olarak bu konuyu dile getirmemiz için bize o kadar çok talepler var ki!

Evet, uçak seferleri taleplerimizi  İstanbul ile sınırlandırmak niyetinde değiliz. Acilen Ankara-Siirt, Adana-İzmir ve Adana-Siirt uçak seferlerinin de karşılıklı olarak ve bir an önce başlatılması konusunda yetkilileri ve etkilileri ciddi bir şekilde çaba göstermeye davet ediyoruz.

Bu temennimiz gerçekleşirse, Siirt havalimanının gerçekte hizmet amaçlı açıldığına ve artık seçimden sonra kapatılması ihtimalinin olmayacağına da inanacağız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN