• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

ANNELER, DAYELER VEYA IMMİLER…

Reklam
, 0 Yorum

Türkçede (Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar) şeklinde söylenmiş bir atalar sözümüz vardır. Gerçekten de bu böyledir. Diyarbakır’da, çocukları bir şekilde kandırılarak PKK tarafından dağlara kaçırıldıkları iddiasıyla anneler 3 Eylülden bu yana HDP İl Binası önünde oturma eylemi başlatmış bulunmaktadırlar. (Yanık olur anaların yüreği) şeklinde söylenegelen bir türkümüz olduğunu da anımsatalım ve yorumumuza devam edelim.

Hani, ÜÇ DİLLİ SİİRT’İZ YA! İstedik ki, 3 Eylül’den bu yana oturma eylemi düzenleyenleri kutsayalım. Türkçe olan (ANNE) kelimesinin Kürtçe karşılığı (DAYE)dir. Arapçası ise (IMMİ) demektir.  Yani feryat eden kadınları (ANNELER, DADELER ve IMMİLER) olarak vasıflandırabiliriz.

Gerçekten, türkülerimizde olduğu gibi ANNELERİN YÜREKLERİ YANIK OLUR. Bu bakımdan, annelerin seslerine kulak vermek gerekir. Siirt’imize ait annelerin yanık yüreğini anlatan bir anekdot vardır. Yeri gelmişken anekdotu naklederek, ne demek istediğimize açıklık getirelim.

Öyle anlatılır ki, gencin biri, bir kıza âşık olmuş. Âşık olduğu kız, sevgisini ispat etmesi için gence şart koşmuş ve demiş ki:

-Eğer anneni öldürür ve ciğerini bana getirirsen, bana âşık olduğuna inanacağım ve ancak o zaman seninle evleneceğim!

Aşkı galebe çalan genç de, kızın dediğini yapmış. Zavallı, masum annesini öldürerek ciğerini sökmüş ve bir torbaya koyarak sevdiği kıza götürmek üzere yola koyulmuş. Genç, gece karanlığında bir sokaktan geçmekteyken ayak sesleri duyulmuş. Bu sırada annesinin torbadaki ciğerinden de bir ses yükselmiş:

-Aman oğlum, torbayı elinden bırak ve uzaklaş. Gelen bekçiler seni yakalamasın!

Annelerin yüreklerinin çocukları için ne denli attığının delili olmak üzere anlatılan bu anekdotu naklettikten sonra, şimdi biz de diyoruz ki, birileri bu durumu istismar ederek kullanmak istiyor olsa bile DİYARBAKIRLI ANNELERİN BU FERYATLARI YÜREKTEN GELEN BİR FERYATTIR. ANNELERİN FERYATLARINA KULAK TIKAMAMAK GEREKİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN