• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

(ANNELER GÜNÜ) MÜNASEBETİYLE

Reklam
, 0 Yorum

Bilindiği gibi Mayıs aylarının ikinci Pazar günleri (ANNELER GÜNÜ) olarak kutlanır. 2019 yılının Anneler Günü de 12 Mayıs Pazar günüdür. “ANNE” denilince akla gelen ilk isimlerden biri muhakkak ki, VEYSELKARANİ HAZRETLERİDİR. Çünkü Veyselkarani Hazretleri ANNE SEVGİSİ’NİN timsalidir. Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) devr-i saadetlerinde yaşamalarına ve büyük bir iştiyakla görmek istemesine karşılık, annesinin haklarına saygı ve riayet yüzünden  RESUL-Ü ZİŞAN’A SAHABE OLMAK ŞEREFİNDEN MAHRUM KALMIŞTIR.

O Yüce Peygamberi görmek şerefine erişmese bile, övgüsüne nail olmak açısından belki de manevi olarak sahabe-i kiram makamına erişmiştir. Peygamber Efendimizi görmek şerefine sahip olan ashabı kiramın sayılarının yüz binin biraz üstünde veya altında olduğu söylenir. Ancak kabul etmek gerekir ki, Peygamber Efendimizin hadisi şeriflerine dayanarak adlarını anarak övdüğü sahabe sayısının sayıları belki üçyüz kişiden ibarettir, belki biraz daha fazla, belki biraz daha eksiktir.

Bundan da anlaşılıyor ki, Veyselkarani Hazretleri Sahabe olmazsa bile, manevi olarak Peygamber Efendimize çok yakınlar arasındadır. O’nun bu mertebelere ulaşmasının temelinde ise anne hakkına gösterdiği aşırı özen yatmaktadır.

Anneler Günüde, Hazret-i Veyselkarani’yi anmamak bu bakımdan büyük bir eksiklik olurdu,. Bunun için biz de bu eksikliği kendi açımızdan kapatmak istedik..

Geçmiş yıllarda Hazret-i Veyselkarani’yi anma etkinlikleri (ANNELER GÜNÜ)NE denk getirilmekteydi. Bu elbette isabetli bir karardı. Çünkü Veyselkarani denince akla gelen iki husus vardır. Bunlardan birincisi Hazret-i MUHAMMED’E (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) aşk derecesindeki muhabbeti, ikincisi ise ANA HAKKINA RİAYETTİR! Doğru bir tahlil yapıldığında Veyselkarani’yi, günümüze taşıyan özelliklerinin bunlar olduğu anlaşılacaktır. Hazret-i MUHAMMED’E duyduğu sonsuz aşkı ve ana hakkına riayeti olmasaydı, Veyselkarani diye birini de tanımıyor olacaktık. İşte bunun için Veyselkaraniyi anma etkinliklerinin Anneler Günü haftası içinde gerçekleştirilmesi gereklidir. Temenni ederiz ki, bundan böyle İlimizde Hazreti Veyselkarani ile ilgili düzenlenecek etkinlikler, hep aynı haftaya denk getirilir, sevgili annelerimizle birlikte, Hazret-i Veyselkarani de anılarak, anne sevgisi perçinlenmiş olur.

Hazret-i Veyselkarani’nin ne doğum, ne de vefat tarihi belli değildir. Varsayımlar üzerinde tarihler verilmekteyse de, verilen tarihlerin gerçeği yansıtmadıkları ortadadır. Büyük zatları anmak için genelde doğum veya ölüm tarihleri, ya da her ikisi ele alınır. Doğum ve ölüm tarihleri belli olmayanlar için yapılacak anmaların, özelliklerine vurgu yapan zaman dilimlerinin kullanılması yaygın bir tatbikattır. Bunun için, Hazret-i Veyselkarani’yi Anneler Günü haftasında etkinliklerle anmak çok isabetli ve yerinde olur. Siirt Valiliği ve Baykan Kaymakamlığı, Hazret-i Veyselkarani’yi anma etkinliklerini hep Anneler Gününe denk gelecek hafta içine almalı ki, etkinliklere bir anlam kazandırılsın.

Siirt Üniversitesinde veya İl Kültür Müdürlüğünde  sempozyumlar, açık oturumlar ve konferanslarla Hazret-i Veyselkarani’yi anma etkinlikleri düzenlenebilir. Bu sayede, Siirt il merkezinin de hem manevi hem turistik açıdan etkinliklere sahne olması sağlanabilir.

ANNELER GÜNÜ VE ÖKSÜZ ÇOCUKLAR

Anneler Günü denildiğinde aklıma ilk gelen hep ÖKSÜZ ÇOCUKLAR olurlar. Çünkü anne sevgisine en çok muhtaç olanlar onlardır. Bu bakımdan, anneler gününde özellikle öksüz çocukların da sorulup, gözetilmeleri gerekir.

“Anne” denince akla ilk gelen “çocuk” olduğuna göre, anneler gününde öksüz çocuklar da unutulmamalı. Bunun için bu günkü yazımı, ÖKSÜZ ÇOCUKLAR için yazılmış bir şiirle noktalamak istedim. İşte o şiir:

HASRETTİR, ÖKSÜZ ÇOCUK

ŞEFKATİNE ANNENİN

“ANNE” ADINA HASRET

ÖKSÜZ ÇOCUKLAR BİLİN

ÖKSÜZ ÇOCUK, YETİMDEN

DAHA ÇÂRESİZ BİL SEN

MÜŞFİK VAR MI ANNEDEN

DENGİ YOK SEVGİSİNİN

“ANA GİBİ YÂR OLMAZ”

DENİLMİŞ DÜŞÜN BİRAZ

ÇOCUK, KİME ETSİN NAZ

ANNESİ YOKSA, NETSİN

“AĞLARSA ANAM AĞLAR

KALANI YALAN AĞLAR”

DEMEMİŞ Mİ ATALAR

BÖYLE OLDUĞU KESİN

HER GÜN ANNELER GÜNÜ

UNUTMA ÖKSÜZÜNÜ

GÜLDÜRESİN YÜZÜNÜ

ÂBİD GÖREVİN SENİN

ANEKDOT

Bektaşi meşrep Siirtliye sormuşlar:

-Hanımını sever misin?

Cevap vermiş:

-Akşamdaaaaaan, akşama!

Bir soru daha yöneltmişler:

-Peki anneni ziyaret eder, elini öper misin?

Bektaşi meşrep Siirtli büyük bir heyecanla cevabı yapıştırmış:

-Her Anneler günü, her anneler günü…

***

Yukarıdaki anekdotu, bir Bektaşi fıkrasından esinlenerek, annelerini-babalarını yılın sadece bir gününde hatırlayanlara nazire olsun diye yazdık. Bektaşi fıkrasının aslı şu:

Bektaşi’ye sormuşlar

-İçki, içer misin?

Cevap vermiş:

-Akşamdaaaaan, akşama!

-Peki, namaz kılar mısın?

Cevap vermiş:

-Her bayram! Her Bayram!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN