• Dolar Alış 7.5970TL
  • Dolar Satış 7.5667TL
  • Euro Alış 8.9725TL
  • Euro Satış 8.9367TL
Reklam
Reklam

ANTALYA’DA, “EZİDİLER“ KONULU PANEL DÜZENLENDİ

Reklam
, 0 Yorum

Hemşerimiz Yazar Tecelli Sercan Sırma “Ezidiler” Konulu panelde önemli bilgiler paylaştı.

Antalya Sanatçılar Derneği [ANSAN] ve Antalya Orman Mühendisleri Derneği ev sahipliğinde “Ezidiler” konulu panel düzenlendi.

Panele, ANSAN ve Antalya Orman Mühendisleri Dernek yöneticileri, çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sanat ve siyaset dünyasından birçok davetli katıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Siirtli hemşerimiz Araştırmacı Gazeteci Yazar Tecelli Sercan Sırma;”Ezidi dini, kültürü, gelenek ve görenekleri ile kadim coğrafyada yaşadıkları acılar hakkında bilgi vererek, sunum yaptı.

Yazar Sırma, Ezidilerin tarihte onlarca fermanlı katliamlara maruz kaldıklarını ifade ederek, ‘Irak Şengal’de terör örgütü İŞİD denilen katil sürülerinin katliamlarına maruz kaldıklarını, binlerce çocuk, kadın ve yaşlının hunharca katledildiğini’ söyledi.

Yaklaşık 14 yıl boyunca Irak’ta kaldığını, Ezidiler ile ilgili önemli araştırmalar yaptığını kaydeden Sırma; “Kuzey Irak’ta Ezidiler ile ilgili çok önemli araştırmalar yaptım, kendileri ile yakın dostluklar kurdum. Liderleri Mir Tahsin ve ruhani liderleri Baba Şeyh’ten çok şeyler öğrendim. Bu konuda bir TV kanalı için Gazeteci Nagehan Alçı ile beraber belgesel yaptık. Ezidiler ile ilgili Kitap yazdım. 2011 yılında kaleme aldığım “Irak Wansa Öyküleri” kitabım, ABD’de Amazon yayınları tarafından İngilizce olarak bütün dünyada yayınlandı. Irak Öykülerinde kadim bir coğrafyanın gelenek ve göreneklerinden, dinî inanışlarından beslenerek bir halkın acı ve isyanla özdeşleşen hikâyelerini,  Wansa adlı Yezidi bir kızın imkânsız aşkını ve onurlu direnişini edebiyat aracılığıyla okurlarımızla paylaştım dedi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN