• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

APTALIZ YA!!!

Reklam
, 0 Yorum

Müteveffa mizah ustası Aziz Nesin’e mal edilen bir anekdot vardır. Bir yazısında (Bu milletin yüzde 60’ı aptal) diye yazmış. Kıyametler kopunca da:

-Çok özür dilerim. Yüzde 90’ı APTAL diye yazacaktım, sehven olmuş! diyerek, (özrü kabahatinden büyük) deyimini çağrıştıran bir cevap vermiş!

Son bir yıl içinde elektriğe yüzde 60, doğalgaza yüzde 60, akaryakıt fiyatlarına yine aynı oranlarda zam yapıldı. Bu temel ihtiyaç maddeleri yanında, otoyollarda geçit ücretlerine, şekere, yağa, una, sigaraya, içkiye velhasıl iğneden ipliğe aklınıza her ne gelirse, zam yapıldı, zam görmeyen bir şey kalmadı. Sebze, meyve fiyatları derseniz, geçen yılın fiyatlarıyla kıyaslandığında asgari yüzde elli oranında zam görmeyen bir şey yok. Bazı emtialarda zam oranı yüzde yüzü bile aşmış. Sarımsağın kilosu 50 TL’ye çıkmış. Yiğit kuru soğana muhtaç duruma düşmüş.

Bütün bu gerçekler ortadayken, adına TÜİK denilen kuruluş, enflasyon oranının yüzde 9.26’ya düştüğünü açıklamış. Millet olarak APTALIZ YA, biz de inandık!

ANEKDOT

Çocuk olduğumuz yıllarda (uçtu-uçtu) diye bir oyun oynardık.

-Uçtu, uçtu ne uçtu! diye sorar, sırayla tekrar olmayacak cevaplar verirdik. (Kuş uçtu, uçak uçtu, arı uçtu, uçurtma uçtu) ve benzeri uçabilecekleri sıralardık. Yanlış cevap veren ve uçmayacak bir nesne için (UÇTU) diyen oyundan çıkarılırdı.

Bu oyunu, şimdi:

-Düştü, düştü ne düştü! şeklinde değiştirerek sorsak ve oyunculardan biri faraza:

-Enflasyon düştü! derse, oyundan çıkarılması gereken kişi hükmüne girecektir. Çünkü bu ekonomik politikayla enflasyonun düşmesinin imkânsız olduğunu bilmeyen gerçekten de aptaldır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN