• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

“ARI GİBİ ÇALIŞ, ASLAN GİBİ YE!”

Reklam
, 0 Yorum

Atalarımızın gözlem ve değerlendirmelerden günümüze ulaşan deyimleri, gereğince önemsemiyoruz. Üretimin ne kadar büyük önem taşıdığı noktasında Arıların sergilediği çalışkanlığı önemseseydik, bizler de onlar gibi birçok üretim alanında başarılı sonuçlar elde edebilirdik.

Arıcılıkla ilgilenen uzmanlara göre arılar 500 gram bal üretmek için yaklaşık 3 milyon 750 bin çeşitli çiçeğe konuyorlar ve bal üretim çalışmasını gün ışığından akşama kadar verirlerken birbirleriyle sürtüşmedikleri gibi “Kendime birazcık bal ayırayım” demez, yani peteği hortumlamazlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal besinlerin en önemlisi olan bal’ın sayısız hastalıklar için şifa verdiği de, kimi zaman tıp otoriteleri tarafından dile getirilmektedir. Arıların bal üretmek için sergiledikleri çalışkanlığı insanoğlu değişik alanlarda gösterebilseydi, arzulanan başarılar elde edilebilecek ve o alanlardaki sıkıntılar asgari düzeyde kalacaktı. Üzülerek ifade etmek isterim ki balık yemeyi balık tutmaya tercih eden durumlar hedeflenmesi; gereken çalışkanlığa gölge düşürüyor,  işin ehli olma noktasına önem verilmeyişi de önemli hizmetlerde başarısızlığa neden oluyor. “Arı gibi çalış, aslan gibi ye!” deyiminin dikkate alınmadığını belirtmeden de geçmek istemem.  Arı gibi çalışarak aslan gibi yemek  yerine emek harcamadan geçinmek anlamına gelen “Armut piş, ağzıma düş”ü tercih ediyoruz. Koyu işsizliğin giderilmesi için hedeflenecek yeni istihdam alanlarının üretime yönelik olması noktası önemsenmez ise açılacak tesislerin hiçbir faydası olmayacaktır. Arıların çalışkanlığından söz etmişken halk şairi Yunus Emre’nin, işin ehli olmayanlardan bir verim beklenmemesi gerektiği anlamına gelen dörtlüğünü de önemine binaen aktarıyorum:.

 “Arıya bak gerçekten

Bal yapar her çiçekten

Sinekten, örümcekten

Reçel olmaz, bal olmaz”

Gerçekten de hangi alanlarda olursa olsun, o alanlarda uğraş verecek kişilerin işin ehli olmaları yanı sıra, Arılar gibi de çalışkan olmaları noktası önemsenmeli ki, arzulanan sonuçlar alınabilsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN