• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

ARPALIKLAR!!!

Reklam
, 0 Yorum

Dilimizde bazı kelimeler mecazi anlamda kullanılırlar. Yer-yer mecazi anlamları gerçek anlamlarının bile önüne geçer. Bunlardan biri de (ARPALIK) kelimesidir. Arpalık, gerçekte Arpanın stok edildiği ambar anlamına gelse de mecazi olarak KARŞILIKSIZ OLARAK YARAR SAĞLANAN YER VEYA MAKAM anlamında kullanılır.

Anımsıyorum da geçmiş yıllarda bir Genel Kurmay Başkanı emekli olacağı zaman birçok özel bankalardan yönetim kurulu üyeliği teklifi alınca şöyle söylemişti:

-Yahu, ben futbolcu muyum, transfer ücreti verir gibi, yönetim kurulu teklif eden edene!

Bu olayın yaşandığı dönemde, askeri kimliği olanlar ön plandaydı. Emekli bir orgeneralin çalamayacağı, açamayacağı kapı yoktu. Hele de emekli genelkurmay başkanı unvanına sahip olursa varın ötesini siz düşünün!

Özel bankalar, yönetim kurullarına bu gibi isimleri almakla, işlerinin çözümünün kolaylaşmasını hedef edinirlerdi. Açılmayan kapılar, bu suretle kolaylıkla açılmış olurdu. Sadece bankalar değil holdingler ve benzeri geniş çaplı kuruluşlar, şirketler de aynı yolu takip ederlerdi. Türksel, Telsim, Telekom gibi geniş kapsamlı şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin kimliklerini bir araştırın. Eskiden bu gibi yerlere PAŞALAR getirilirken, şimdilerde eski bakanlar, meclis başkanları ve benzeri siyasi kimlikleriyle öne çıkarılanlar getirilmektedirler. Bu bir nevi (SUS) payıdır. Kaba bir deyimle (SALLA BAŞI, AL MAAŞI) anlamına gelir! Ayda 40-50 bin lira olarak ifade edilen arpalıkları kolay-kolay elinin tersiyle itecek namuslu simalar o kadar az ki! Bu bakımdan ARPALIKLAR her dönem birilerini taltif etmek veya susturmak için hep kullanılmışlardır.

Özel kurum ve kuruluşların kimlere ne kadar para verdikleri pek ilgilendirmez ama Devlet kurum ve kuruluşlarının bu gibi işler için ARPALIK olarak kullanılmasına elbette vatandaşlar olarak karşı olmamız gerekir. Çünkü oradan çıkan HER KURUŞ, FAKİRLERİN ÖDEDİKLERİ VERGİLERDEN TOPLANMIŞTIR. Yani benim, senin, daha açık bir ifadeyle 82 milyonun alın terinden elde edilmiştir. İnsanımızın alın terlerinin ARPALIK olarak kullanılmasına elbette ve hiçbir şekilde gönlümüz razı değildir.

Ancak, bu bir gerçektir ki atların, eşeklerin, öküzlerin, ineklerin ve benzeri hayvanların arpaya düşkünlükleri ortadadır. ARPALANAN ve ARPALANMAYI kendilerine yakıştıranlara duyurulur…

ANEKDOT

 (Bankamatik memurları) deyimi oldukça yaygındır. Bu gibiler, çalışıyor göründükleri kurum ve kuruluşlara bile hiç uğramak gereğini duymadan, aybaşlarında adlarına yatırılmış olan MAAŞLARINI(!) gider ve bankamatik kartıyla çekerler. Kimileri, bankalara gitmek zahmetine bile katılmazlar. Kartlarını çocuklarına verir (git maaşımı çek) derler!

Günümüzde böylesi bankamatik memuru var mı, yok mu pek bilemeyiz ama, bu deyim herhalde dilimize sebepsiz girmiş değildir…

TAŞLAMALAR

KESO’NUN KESESİNDEN

ARPALIKLAR DAĞITMAK

İŞİNİ İŞ EDİNDİK

ARPALANANLARA BAK

ARPAYI EŞEKLERE

ATLARA, ÖKÜZLERE

SEMİRSİNLER DİYEREK

YEDİRİRLER GERÇEKTE

EŞEKLERİ SEMİRTMEK,

ÖKÜZLERİ SEMİRTMEK

İÇİN ARPA VERMELİ

BESLİ OLSUNLAR GEREK

EŞEKLERE, ATLARA

BOL ARPAYI VERENLER

BEDELİ OLARAKTAN

ÜSTLERİNE BİNERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN