• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ARTAN İŞSİZLİK!..

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; 2019 yılı Ocak döneminde saptanan işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 3,9 puanlık artışla %14,7 seviyesinde gerçekleşmiş bulunuyor ve bu açıklama nedeniyle insan ister istemez gelecek açısından karamsarlık duymaktadır.

Ülkemizin işaret edilen muasır medeniyet düzeyine ulaşamamış olması nedeni, elverişsiz icraatlardır ve ülkeyi yönetme şansı bulan tüm iktidarlar, bu önemli olumsuzlukta pay sahibidirler. Üzülerek belirtmek gerekir ki; millet ve memleket menfaatlerini her şeyin üzerinde tutma söylemleri lafta kalıyor ve bu söylemlere sahip çıkmada birinci derecede yükümlülük taşıyanlar, yüce halkımız sayesinde ulaştıkları makamları kaybetmeme noktasını millet ve memleket menfaatlerinin çok üzerinde tutmakta bir sakınca görmüyorlar.

Milyonlarca insanımızın kendisine ekmek kapısı aralanması bekleyişinde olmaları gerçeği, işsizlikle ve dolayısıyla yoksullukla ciddi şekilde bir mücadele yapılmadığının açık delilidir. Milyonlarca insanının beden gücü atıl durumda bulunan hiçbir ülkenin sağlıklı kalkınma şansı elde etmesi mümkün olmadığı gibi, yoksulluğun yol açabileceği huzursuzluklarla karşı karşıya kalması olasılığı da yüksek olur. Yıllardır seçim meydanlarında aziz halkımıza okunan refah ve huzur türkülerinin arkasında durulmadığı için ülkemiz, kalkınan ülkeler safındaki yerini alamayarak “Kalkınmakta olan ülkeler” safındadır ve ne zaman kalkınmış ülkeler safına intisap etme şansı bulabileceği noktasında sağlıklı bir tahmin yapmak mümkün olmamakla birlikte, sergilenen icraatların kritiği doğrultusunda bu beklentiye kısa zamanda ulaşmamızın mümkün olmadığına hükmetmek durumundayız.

Ülkemizin önemli sorunlarına çözüm üretmekle yükümlü olanlar, işsiz sayısının artmakta olmasına nasıl bir gerekçe uydursalar uydursunlar, sorumluluklarını yerine getirmedikleri gerçeğini asla  değiştiremezler. Kimi zaman girişimcilere “Yatırım çağrısında” bulunanlar, bu çağrılarının kulak bulmayış nedenini önemsedikleri için işsizliği önleme noktasında aldıkları ifade edilen önlemlerin hiç biri işe yaramamış ve işsizlik bu yüzden daha da tırmanmıştır. Ülkemizde milyonlarca insanımızın karşı karşıya kaldığı sıkıntıların gerçek nedeni, yukarda belirttiğim gibi ülkeyi yönetme şansı bulanların elverişsiz icraatlarıdır ve bu önemli konuda mağduriyetlere mahkum edilen vatandaşlarımızın kendilerini sorgulama noktasını daha çok sahiplenmeleri gerektiğine dikkat çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN