• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

ARTIK YETMEDİ Mİ?

Reklam
, 0 Yorum

Valilikten yapılan yazılı açıklamada İl Jandarma Komutanlığı tarafından il merkezinde yapılan bir operasyonda  bir vatandaşın evinde tarihi değer taşıdığı değerlendirilen bronz bir geyik heykeli ele geçirildiği ve bu heykelin Batman Müzesine teslim edileceği duyuruldu. İnsan bu kaç bininci eser diye kendi kendisine sormadan edemiyor. Evet, gerçekten bu Batman, Mardin, Van ve son olarak kurulan Hasankeyf Müzesine teslim ettiğimiz kaç on bininci eser.

2002 yılından itibaren ilimizin 4 yerinde  Ege Üniversitesinden Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur tarafından gerçekleştirilmeye başlanan arkeolojik kazılarla ilimizin gerçek potansiyeli ortaya çıktı. Doç. Dr. Sağlamtimur  başkanlığındaki ekiplerin Türbe Höyük, Çattepe, Başur ve Ormanardı Köyü Güzir Höyükte bulunan çanak, çömlek, ok, mızrak, süs eşyası, gözyaşı şişesi, kil tablet ve dünyanın en eski oyun taşları olarak kabul edilen taşlar bizim bu alanda gerçekten zengin olduğumuzu gösterdiler. Bu eserlerin hepsi ilk yıllarda Van ve Mardin Müzelerine teslim edilirken ilerleyen yıllarda Batman ve Hasankeyfte birer müzenin kurulması ile birlikte bu müzelere teslim edilmeye başlandı.

Bugün Batman ve Hasankeyf Müzelerinde ilimiz  topraklarında bulunan binlerce tarih eser bulunmaktadır. Bu iki müzede sergilenen eserlerin %90’nına yakın bölümü Siirt’in malı. Sergilenmeleri için yer bulunamayanlar ise yine bu iki müzenin depolarında  tekrar gün ışığına çıkacakları günleri bekliyorlar.

İlimizde müze kurulması hikayesi tıpkı yeni Eruh yolu gibi bitmeyen bir sevdaya benzemeye başladı. Sık-sık gündeme getirilmesine rağmen, oldu olacak denilmesine ve kamu yetkilileri ile işadamları tarafından onlarca söz verilmesine rağmen, bir türlü hayata geçirilemiyor. Kültür ve Turizm Müdürlüğünün çabaları da var. Hatta bir dönemler milletvekillerimiz Afif Demirkıran ve Yılmaz Helvacıoğlu tarafından meclise öneride de bulunulmuştu. Ancak bu öneri o yıl içerisinde görüşülemediği için kadük kalmış, yani gündemden düşmüştü.

İl olarak turizm pastasından istediğimiz payı almak ve eserlerimize sahip çıkmak istiyorsak bir an önce bu müzenin kurulmasını sağlamak zorundayız ve başka  çaremiz yok. Artık vatandaşlar olarak devreye girelim ve Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere bütün yetkililere mesajlara atarak bu talebimizi dile getirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN