• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

ASGARİ ÜCRET İÇİN FORMÜLÜMÜZ VAR!

Reklam
, 0 Yorum

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere toplanacak. Komisyonun en az 4 toplantı yaparak Aralık ayı sonuna doğru çalışmalarını tamamlaması bekleniyor. Komisyonda işçi, işveren ve devlet 5’şer üye ile temsil ediliyor. Komisyon, kararlarını oy çokluğu ile alıyor. Komisyonda işçileri TÜRK-İŞ, işverenleri ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. Bu yıl TÜRK-İŞ temsilcileri arasında ilk defa bir asgari ücretli işçi de yar alacak.

Bizim, asgari ücret tespitiyle ilgili öteden beri dillendirdiğimiz bir formülümüz var. Diyoruz ki, asgari ücret tespiti için komisyon kurmak yerine, asgari ücret milletvekili maaşıyla endekslensin. Milletvekili maaşı ne kadar ise onda bir oranı ASGARİ ÜCRET olsun! Bu husus, yasaya bağlansın! Bugün için milletvekillerinin ellerine net 20.646 TL maaş geçmektedir. Bizim öteden beri savunduğumuz formül geçerli olsaydı, asgari ücretlinin bugün bile net 2064 TL  maaş alması gerekirdi. Milletvekili maaşları 2019 yılı için de artacağına göre,  yapılacak artışın yüzde onunu da ilave ederek yılın ilk altı ayı için asgari ücret belirlensin. İkinci altı ayda da, milletvekili maaşlarına yapılacak zam oranının yine onda biri ilave edilsin!

Bizim formülümüz, asgari ücretlinin lehine bir formül! Milletvekilleri, kendi maaşlarını arttırmak işinde gayet bonkör olduklarına göre, asgari ücretli de bu formülle hep kârlı çıkacaktır. Ne komisyon kurmağa gerek kalır, ne gürültüye, patırdıya…

Evet, en ideal formül bize göre asgari ücretin milletvekili maaşına endekslenmesidir. Saygıdeğer milletvekillerimiz, kendileri için tensip buyuracakları net maaşın, net onda birini asgari ücretlilere çok görmeseler gerektir…

ANEKDOT

Nasrettin hoca Kadıyken, huzuruna çıkan biri arzı halde bulunarak sorar:

-Kadı Hazretleri, senin boz merkep, benim merkebime tekme attı, ölmesine yol açtı. Cezası nedir?

Kadı makamındaki Hoca cevap verir:

-Hayvan bu! Aklı olmadığı için, sorumluluğu da yoktur!

Beriki soruyu yeniler:

-Kadı Hazretleri, galiba yanlış söyledim. Tekme atan merkep benim, murdar olan ise senin merkebin! deyince, Hoca söylenir:

-Bak, o zaman iş değişti. Bakalım kara kaplı kitap bu konuda ne diyor…

TAŞLAMALAR

ASGARİ ÜCRET İÇİN

KOMİSYONA NE GEREK

MİLLETVEKİLLERİNİN

ONDA BİRİ YETECEK

 

ONLARA ON, BİZE BİR

ADİL BİR PAYLAŞIMDIR(!)

BUNU DAHİ VERMEZ BİL

VEKİL DEĞİL HASIMDIR

 

ASİLE BİR, VEKİLE

ON’DUR TEKLİFİMİZ BAK

BUNU DAHİ VERMEZLER

ADALET BU MU, BIRAK

 

ASGARİ ÜCRET DEĞİL

AS-KER’İ ÜCRETTİR BİL

(KER) NE DEMEK BİLİRSEN

BU TANIM YANLIŞ DEĞİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN