• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

ASGARİ ÜCRETLİLER, SİTEMKAR

Reklam
, 0 Yorum

2019 yılı için saptanacak olan asgari ücret konusunda medyamızda yer alan haberleri dikkatle izleyen bu kesimdeki vatandaşlarımız, beklentilerinin ülke geneli medyada gereğince yansıtılmadığını dile getiriyorlar ve ilimizde son günlerde ziyaret ettiğim yerlerde bu sitemin yangınlaştığını gözlemliyorum.

Şu anki asgari ücretin insanca yaşam koşullarını kucaklamaktan çok uzak olduğunu söyleyen çok sayıda asgari ücretlinin paylaştıkları görüş, özetle; “Asgari ücretin çok düşük olduğunu ilgililer herkesten çok daha iyi biliyorlar ama, geçmişte olduğu gibi milyonların mağduriyetine gerçekçi bir çözüm üretmeyi hedeflemiyorlar… Asgari ücret 2 bin TL’nin üstüne çıkarılmadığı taktirde, kısmen de olsa rahat bir nefes almak mümkün değildir. Bu gerçeği siz medya mensupları da gözler önüne sererek yerine getirmiyorsunuz. Bırakın bazı asgari ücretlilerin kirada olanlarını, kirada olmayanlar bile asgari ücret 2200 TL olarak saptansa da zorunlu ihtiyaçlarını karşılama şansına sahip olamazlar ve bunun aksini söylemek acı gerçeği değiştirmez… Asgari ücretin azcık rahat nefes aldırmasını sağlayacak bir rakama çıkarılması samimi olarak isteniyorsa, bütçeye ağır yük getirmeyecek bazı uygulamamlar ile bu hedefi elde etmek mümkündür. Milletin vekilleri konumunda olanlar başta olmak üzere yüksek ücret alan diğer zevatın ücretlerinde bir müddet için artış yapmamak, ya da artışı çok düşük oranda tutmak, yüzde üzerinden artış yerine herkesin ücretine bir müddet için eşit oranda zam yapmak, bütçeye yük getirmeksizin asgari ücreti daha yüksek orana çıkartabilecek uygulamalar olacaktır ve medyamız bu beklentiye dikkat çekmemektedir. Halkın dili, gözü ve kulağı olması gereken medyamızın bu çok önemli konuda görevini cesaretle yapması gerekir. Milli gelir dağılımında yaşanan adaletsizliğin en önemli nedenlerinden biri ücret  dengesizliğidir ve bu dengesizliği gidermekle yükümlü olanlar, insanca yaşam koşullarının sadece kendilerine ait olduğu zihniyetinden vazgeçmiyorlar. Aslında nasıl siyasi partilerimiz kendi aralarında ittifaklar sağlıyorlarsa, biz mağduriyet yaşayanlar da kendi aramızda insanca yaşam birlikteliği sağlamalıyız ve haklarımızı savunduklarını belirten sendikalar, böyle bir birliktelik için gereken adımları atmıyorlar…” sözleriyle dile getirmektedirler.

Halkımız önemli bir süreçten geçildiğinin farkındadır ve bunun farkında olduklarını belirtirlerken; “Zoru birlikte aşma güzelliği, ekmeklerin adil paylaşımı konusunda da gösterilmelidir…”diyorlar. Yani, insanca yaşama hakkının bu ülkede yaşayan herkesin en doğal hakkı olduğunu vurguluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN