• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

ASIRLIK ÇINAR GİBİ BİR TEŞKİLAT; JANDARMA

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde yüzyıllar boyunca varlıklarını koruyabilen teşkilatlar çok azdır ve bunlardan biri de jandarma teşkilatımızdır.Bu güzide teşkilat tam 180 yıldır vatandaşımızın hizmetinde. Onun can, namus ve malını korurken, yasa dışı işlerin peşinde olanların da en korkulu rüyası oldu.

Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıldönümü nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Siirt’te de tören düzenlendi. İl Jandarma Komutanlığında gerçekleştirilen kutlama töreni her anı itibariyle düşünülmüş ve planlanmıştı. Tabiri caizse bu nedenle saat gibi işledi.

İl Jandarma Komutanımız Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay, konuklarla tek-tek ilgilendi. Kendisiyle birlikte görevli bütün subay ve astsubaylar gelen konukları memnun edebilmek için  gereken her şeyi yaptılar.

Kutlama töreninde özellikle nefes kesen ve büyük bir ilgi ile izlenen bölüm, şüphesiz eğitilmiş uzman köpeklerin gösterileriydi. Mayın arama-tarama çalışmalarında kullanılan köpek, çok kısa bir sürede toprağın altına gizlenmiş olan patlayıcı maddeyi bularak alkışı hak ederken, narkotik faaliyetlerde kullanılan köpekte bir otomobilde saklanan uyuşturucu maddeyi bularak daha büyük bir alkış topladı.

Asayiş hizmetlerinde kullanılan köpek için bir mizansen planlanmıştı. Çantası bir kapkaççı tarafından kaçırıldığı için bağırarak yardım isteyen bir bayanın yardımına bu köpek yetişti. Önce kapkaççının arkasından koştu onu yakaladı ve jandarma gelip onu teslim alıncaya kadar her aşamada büyük bir dikkatle görev yaptı. Bu gösterilerin ardından jandarmanın görev esnasında kullandığı araç ve gereçlerin teşhir edildiği stantlar gezildi.

İmam Hatip Lisesi öğrencisi Esma Baş, yıldönümü nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan şiirini yorumladı.  Şiirini içten gelerek ve adeta söylediklerini yaşıyormuşçasına yorumlaması dikkatleri çekti. Bunda yanılmadığımızı  törenin ardından verilen kokteylde anladık, kızımız bir jandarma personelinin kızıydı ve anlattıkları bire bir yaşadıklarından oluşuyordu. Kızımızı ve ailesini kutluyorum.

Hayıflandığım bir noktaya  da değinmek istiyorum; Keşke bu törenlerde halkın daha büyük bir kesiminin katılımları sağlanabilmiş olsa. Çünkü bu tür törenler namuslu vatandaşa daha büyük güven ve mutluluk verirken, zıt durumda olanlara yasa dışı işlerle uğraşanlara da gözdağı vermiş oluyor.

Jandarma teşkilatının 180. yıldönümünü kutlar, başarı dolu nice yıllar  dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN