• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

ASLAN PENÇESİ

Reklam
, 0 Yorum

Kahraman güvenlik güçlerimiz tarafından Kuzey Irak’taki terör örgütlerine karşı başlatılan harekâta (PENÇE HAREKÂTI) adı verilmiş bulunulmakta. Gerçekten de Mehmetçiklerimizin şanlarına uygun bir tespit. Zira Mehmetçiklerin pençesi ASLAN PENÇESİ gibidir.

Silahlı Kuvvetlerimizin Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesine kara ve hava unsurlarıyla başlattığı operasyon sözün tam anlamıyla ASLAN PENÇESİNİ andırmaktadır. 19 teröristin etkisiz hale getirildiği harekatta 2 de şehidimiz bulunmakta. Bu operasyonun sadece terörist imhası anlamına gelmediği, asıl amacın bölgede bir ‘alan hakimiyeti’ kurulmasının amaçlandığı belirtilmektedir. Harekâtın Türkiye, Suriye, Irak, İran ve bölgedeki diğer güçler arasında yeni bir denge oluşturacağına muhakkak nazarıyla bakılmakta. Pençe harekâtının Kandil’e uzanması ihtimali bile var. Kara ve hava birliklerinin yanı sıra İHA ve SİHA’lar tarafından da desteklenen operasyonu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi aynı merkezden birlikte yönetmektedirler.

Türkiye sınırları içerisindeki terör unsurlarının etki ve varlıklarının yok denecek kadar az bir seviyeye gerilediği gözlemlenirken, son dönemlerdeki terör eylemlerinin Kuzey Irak’tan gelen ve ellerinde sofistike silahlar olan terör unsurları tarafından gerçekleştirildiği harekatın başlatılmasının asıl sebebinin de bu durumun önlenmesi olduğu özellikle vurgulanmaktadır.

Kuzey Irak’taki PKK varlığı ortadan kaldırılmadığı sürece Türkiye’nin her zaman tehdit altında kalacağına dikkatler çekilirken Pençe harekatının Hakurk ile sınırlı kalmayacağı, yapılan operasyonu sadece terörist imhası ya da kovalaması olarak görmenin yanlış olduğu, burada bir ‘alan hakimiyeti’ nin söz konusu olduğu özellikle belirtilmekte.

Türkiye’de 700, Suriye’de 13 bin ve Irak’ın kuzeyinde 3 bin kadar terörist olduğu belirtilirken, Pençe operasyonuyla bölgede terörün varlığını ve iddiasını ciddi anlamda zayıflatacak sonuçlar alınması amaçlanmaktadır.

Öyle anlaşılıyor ki, Pençe Operasyonu öncesinde Irak Merkezi hükümeti ve İran’ın onayı alınmıştır.

Kahraman Mehmetçiklerimize üstün başarı dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN