• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

(ATATÜRK ÖLMEDİ!)

Reklam
, 0 Yorum

Ölmek, izafi bir kavramdır! Mutlak değildir. Nitekim ayet-i kerimede şehitler için mealen: (Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Fakat siz sezemezsiniz) buyrulmaktadır.

Şehitler için bu böyle olduğu gibi, büyük eserler verenler de ölümsüzdürler. Çünkü eserleri yaşadıkça, onlar da  yaşarlar. Mesela Ampulü icat eden Thomas Edison için nasıl (ölmüş) diyebilirsiniz. Evinizde her elektrik ampulünü yakışınızda sizi aydınlatan Edison’dur.

İsmini bilmiyor olsak bile (Telefonun mucidi kimdir) diye araştırırsak, karşımıza Alexander Graham Bell çıkar. Yani, o da ölümsüzler sınıfındadır.

Çağımızın vazgeçilmezi olan Televizyonu kim icat etti diye sorgulasak  mucidi John Logie Baird olarak karşımıza çıkar. Televizyon izlediğimize ve daha belki asırlarca izleneceğine  göre, bu ilk mucit de ölümsüzler sınıfındadır.

Tabii, bize Anadolu topraklarını kazandıran Alparslan, İstanbul’u fetheden Sultan Muhammed Han ve benzeri kahramanlar için de ölümsüzlük var!

Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN ebediyete intikali 80 yılı buldu ama kurduğu Cumhuriyet yaşıyor ve 95 yaşına ulaşmış bulunmaktadır. Yani, Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça, Atatürk de yaşıyor demektir. Mustafa Kemal Atatürk, sadece cumhuriyeti kurmakla kalmamıştır. Getirdiği ilke ve inkılâplarıyla da milletin gönlünde ölümsüzleşmiş bir devlet adamıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ü sadece Türk Milleti değil, bütün dünya tanıyor, takdir ediyor. Çünkü 20’nci asırda bütün esir milletlerin umudu ve bayrağı olmuştur.

Ve diyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça, Mustafa Kemal ATATÜRK de yaşamağa devam edecektir. Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşayacağına inandığımıza göre, ATATÜRK’ÜN de bu milletin yüreğinde ilelebet yaşayacağına inanmamız gerekir.

Ebediyete intikalinin 80. Yılında Atatürk’ün ölümsüzlüğünü çağrıştıran bir türküyle yazımızı noktalayalım.

Atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor. 
Uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor.
Her gücü o aşıyor.

Türklüğe güç veren devrimler senin. 
Yurduma çizdiğin aydın yol senin.
 
Gençlik senin, sen gençliğinsin.
 
Ölmedin ölmezsin, ölmedin ölemezsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN