• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ATATÜRK’Ü SEVMEK!

Reklam
, 0 Yorum

Biz köşe yazarları sabahleyin kalkıp da bilgisayarlarımızın başına geçtiğimizde, (bugün ne yazsam, hangi konuyu ele alsam!) diye düşünür, güncel konular arasında gider geliriz. Bugün de yine bilgisayarımın başına oturdum, (hangi konuyu ele alsam, hangi konuda yorum yapsam!) diye düşünürken, Türkiye’nin halaskârı (kurtarıcısı) ve Cumhuriyetinin banisi (Kurucu Cumhurbaşkanı) Mustafa Kemal ATATÜRK’LE ilgili bir yazı yazmak geldi içimden.

Cumhuriyetin ilân tarihi olan 1923 yılından günümüze kadar Türkiye Cumhuriyeti Makamına 12 (REİSİCUMHUR) Cumhurbaşkanı geldi. Bunların ikisi (Yüce Allah ömürlerini baki etsin) hala hayattalar. Hayatta olan eski Cumhurbaşkanlarımız Sayın Ahmet Necdet Sezer ve Sayın Abdullah Gül’dür. Tabii, 12 Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte hayatta olan Cumhurbaşkanlarımızın sayıları 3’ü bulmaktadır.

Tarihten edindiğim bilgiler çerçevesinde Türkiye Cumhuriyetinin başına ATATÜRK gibi bir Cumhurbaşkanının geldiğine tanık olamadım! Bundan sonra gelir mi, gelmez mi bilemem. Görmeye ömrüm yeter mi, yetmez mi bir tahminde bulunamam.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ATATÜRK’Ü hep sevdim ve sevmeye devam etmekteyim. Peki, ATATÜRK’Ü neden sevmemiz gerekir. Biraz da bu konuya kafa yoralım. Türkiye Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkanı Merhum Celal Bayar:

-Atatürk’ü sevmek, milli bir ibadettir!demiştir.

Bu ifadeyi abartılı bulanlar, hatta şirk olduğunu savunanlar olabilir. Ancak, gerçek anlamda düşünüldüğünde ATATÜRK’Ü sevmenin, ilke ve inkılâplarına sahip çıkmanın ne kadar gerekli olduğu kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Çünkü;

*Atatürk’ü sevmek demek, Türkiye Cumhuriyetini sevmek demektir.

*Atatürk’ü sevmek demek, Türkiye Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek bilincine sahip olmak demektir.

*Atatürk’ü sevmek demek, emperyalizme karşı durmaktır.

*Atatürk’ü sevmek demek, (Ne mutlu Türküm diyene) diyebilmektir!

*Atatürk’ü sevmek demek, Türkiye Cumhuriyetinin birlik ve beraberliğine sahip çıkmaktır.

*Atatürk’ü sevmek demek, dahili ve harici bedhahlara karşı vatanı savunmaktır.

*Atatürk’ü sevmek demek (Türküm, doğruyum, çalışkanım) diyebilmektir.

*Atatürk’ü sevmek demek, muasır medeniyete ulaşmak, hatta onu aşmaktır.

*Atatürk’ü sevmek demek, ülkeyi yobazlardan, din tüccarlarından, bölücülerden, hainlerden arındırmaktır.

*Atatürk’ü sevmek demek, (Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır) diyebilmektir.

Kısacası:

*Atatürk’ü sevmek demek, Vatanı sevmektir!

(Hubbul vatan minel iman = Vatan sevgisi imandandır) sözünü unutmamak gerekir.

ATATÜRK, sadece Türk Milletinin değil, bütün dünyanın takdirini toplamış bir liderdir. Bazı büyük devlet adamlarının ATATÜRK hakkındaki söylemlerine bakalım ve bundan kendimize dersler çıkaralım. İşte ATATÜRK hakkında söylenenler:

*John F. KENNEDY (ABD başkanı)

Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır…

*Franklin ROOSEVELT (ABD başkanı)

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır.

*Chicago Tribune Gazetesi, ABD

Dünya sahnesinden tarihin en dikkat çekici adamlarından biri geçti.

*Aristide Briand,Fransız Başbakanı, 1921

Yeni Türk Devleti ile Ankara Antlaşması’nın imzalanması nedeniyle; “Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı” diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.”

*Vladimir İliç Lenin, Rus İhtilali Lideri, 1921

Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.

*Roozwelt (Franklen D.) 1928, ABD Başkanı

Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.

*New York Times

Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri.

*Sir Charles Townshend, İngiliz Generali, 1922

Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

*Eleftherios Venizelos, Yunanistan Başbakanı, 1933

Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir… Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

*Winston Churchill, İngiltere Başbakanı, 1938

Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir.

*Prof.Walter L.WRIHT Jr., Alman prof.

O, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı.

*Noelle Gazetesi

İnsanlığın bütün belirtileri O’nda kendini hemen gösteriyor.

*Spectator, 1938

Avrupa, savaştan sonra belirmiş az sayıdaki yapıcı devlet adamlarından birini kaybetti.

*Emanullah HAN, Afgan Kralı

O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

*Neue Freie Presse, Viyana

Büyük düşüncelerin adamı… Bir devlet mimarıydı.

*Avusturyalı Heykelci KRIPPEL

Atatürk öyle bir insandır ki, hayali değildir. İstediğini bilir, bildiğini yapar, yapamayacağı bir şeyi de istemez.

*Libre Belgique gazetesi, Belçika

Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk’tür.

*Ma Shao-Cheng (Yazar), Çin

Mustafa Kemal yeni Türkiye’nin kalbidir. Eski, yıpranmış bir toplumdan yepyeni, güçlü bir millet yaratmış, eşsiz kişiliğiyle kendini herkese saydırmış, enerjisiyle herkesi kendine inandırmıştır.

*Gladys Baker (Gazeteci), ABD

İnsanı teslim alıcı fevkalade önderlik kuvveti vardır. O, tetiktir, hazır cevaptır, dikkati çekecek kadar zekidir.

*Alman Volkischer Beobachter Gazetesi

Atatürk Türkiye’yi tek düşmanı kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır.

*Profesör Herbert MELZIG (Tarihçi)

Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk’ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.

*Illustrierte Dergisi, Almanya

Kendisinin tarihi büyüklüğü, eseri olan yeni Türkiye’ye bakılarak bu günden ölçülebilir. Çelik gibi azim ve gayreti, uzağı gören akıl ve hikmetle birleşmiş olan bu gerçek halk önderi ve devlet adamı; Anadolu dağlarının en uzak ve ıssız köşesindeki köylere bile başka bir ruh aşılamıştır.

*Profesör Herbert MELZIG (Tarihçi)

O, kendi milleti ve beşeriyet âlemi için beslediği muhabbetle, bir dahinin neler yarattığına dair, cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir.

*Maurice BAUMANT (Profesör), Fransa

Eski Osmanlı imparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti’nin kuruluşu, bu çağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur. Atatürk’ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur.

*Le Jour-Echo de Paris

Dünyanın çağdaş, en büyük kişilerinden biri.

*Claude Farrer(Yazar), Fransa

Karşımdaki bu büyük adamda, keşfettiğim bu büyük meçhulde maharet ve karakter o kadar iyi işlenmişti ki, sözlerinde hiçbir şüphe aranamazdı.

*Pierre Dominique (Gazeteci), Fransa

Bu günün Türkleri, yüzyıllar önce Avrupa’yı titreten canlı millet durumuna erişmiştir. Ve bu akşam O büyük ölünün başında bekleyen Türkiye, güçlü ve dipdiri Türkiye’dir.

*Fransa, Paris Basını

Asırları aşan adam !..

*Albert LEBRUN, Fransa Cumhurbaşkanı

Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.

*George BENNES, Vu Gazetesi-1938

Kemal Atatürk’ün karakterinin bir cephesini göstermek itibariyle bir noktayı hatırlatmak isterim. Bize savaşlarından birini anlatıyordu. Birdenbire durdu: Görüyorsunuz ya, dedi: birçok zaferler kazandım. Fakat bunların en büyüğünden sonra bile her akşam, savaş alanlarında ölen bütün askerleri düşünerek içimde derin bir keder duyuyorum. Cesaret ve zekasından başka yüreği bu kadar yüce olan böyle bir Şef’in, yurdu için mucizeler yaratmış olmasına şaşılabilir mi?…

*Raymond CARTIER, Le Nouvelliste Gazetesi

Devrin yüksek şahsiyetleri kitaplarda, konferanslarda Türkiye’nin asla değişmeyeceğini ve değişmeden öleceğini ilan etmişlerdi. Halbuki ölmeden değişti. Hem de kökünden ve baştan aşağı değişti. İnançlar, gelenekler, yöntemler yıkıldı. Son döküntülerini de yabancı zırhlıları ve kapitülasyonlar gibi memleketten sürüp attılar. Türkiye, ruhunu değiştirmişti. Tamamen ve tasavvur edilmesi mümkün olduğu kadar…

*Observer, İngiltere

Çağımızda hiçbir isim Atatürk’ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır.

*Sundey Times, İngiltere

İngiltere önce, cesur ve asıl bir düşman, sonra da sadık bir dost olarak tanıdığı büyük adamı selamlamaktadır.

*Times Gazetesi, İngiltere

O, Türkiye’nin önceki kuşaklarından hiçbirine nasip olmayan özgürlük ve güven dolu bir hayat sağladı. Başarıları, Türkiye’nin Avrupa devleti olmasını sağladı, yakın doğunun tarihini değiştirdi.

*Alan Moorehead (Yazar), İngiltere

O genç ve dahi Türk Şefi’nin o esnada Çanakkale’de bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir.

*Herbert Sideabotham (yazar), İngiltere

Atatürk, eskimiş bilimlerle boş yere kafasını yormamış olduğundan daha taze ve cesur düşünen bir önderdir. Kendisi için, bugünkü Avrupa’nın en güçlü Devlet Adamıdır diyebileceğimiz Atatürk, hiç şüphesiz devlet adamlarının en cesur ve orijinalidir.

*National Tidence Gazetesi, Danimarka

Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesi idi, O, yirminci yüzyılın en görkemli olayını yaratan adamdı.

*Bayan Sucheta KRIPALANI, Hint Parlamento Heyeti Başkanı

Atatürk, yalnız Türk Milleti’nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O’nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.

*Palestine Post, İsrail

Dünya, çağımızın en dikkat çekici adamlarından birini kaybetti.

*Ben Gurion, İsrail Başbakanı (1963)

Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılapçı olmuştur.

*Nya Dagligt, İsveç

O, olmasaydı modern Türkiye olmazdı. O’nun sayesinde Türkler, O’nun olağanüstü eserini izleyebilecekler ve zaten dünyaca pek yüksek olan onurlarını daha fazla yükseltebileceklerdir.

*Profesör MORRF, İsviçre

Türkiye’yi yaratan, tarihimizin bu en büyük adamını başımı en derin hürmetle eğerek selamlarım.

*C.C.SFORZA, İtalya

Hayatının sonuna kadar milletinin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.

*F. Perrone Di San Martino, İtalya

Üstün iradesi, tükenmez cesareti ve eşsiz seziş ile hasımlarını dize getirdi. Fazilet ve ciddiyeti, üç yılda memleketine yalnız askeri, aynı zamanda tam ve doyurucu bir siyasi zafer kazandırdı.

*Japon Times, Japonya

Şaşırtıcı ve çekici bir kişi. Asker olarak büyük, fakat devlet adamı olarak daha büyük.

*Egyptian Gazete, Mısır

Çağının, belki de tüm tarihin en olağanüstü kişilerinden biri.

*Muhammed İkbal (Pakistanlı büyük Şair)

Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O’nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.

*Gazeta Polska, Polonya

O’nun yaratıcı ruhunun ve ateşli yurtseverliğinin harekete geçmemiş olduğu hiçbir alan yoktur…

*Sovyet Başbakanı Kalinin, Rusya

Şöhreti bütün cihana yayılmış olan tecrübeli başkan…

Bütün bunları yazdıktan sonra İstiklal Marşı Şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy’un:

*ALLAH benim ömrümden kessin, Mustafa Kemal’e versin! dediğini de anımsatalım. O Mehmet Akif ki, şiirlerinde hep Allah, Resulullah vatan ve millet sevgisini işlemiştir. Mehmet Akif de böyle söylediğine göre, bu millet için ATATÜRK’Ü SEVMENİN ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkmıyor mu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN