• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

“AYASOFYA’DA BİR YANLIŞI DÜZELTTİK!”

Reklam
, 0 Yorum

Ayasofya’nın müze konumundan çıkarılarak camiye dönüştürülmesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. (Bu hamur, daha çok su kaldırır) deyiminde olduğu gibi, bu konu daha çok tartışılacağa benzemekte!

24 Kasım 1934 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün istemi doğrultusunda Bakanlar Kurulu (O zamanki adıyla icra vekilleri heyeti) tarafından Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi kararı alınmıştı. Alınan bu kararda sadece Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN değil, dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün, İktisat Vekili Celal Bayar’ın ve diğer bakanlar kurulu üyelerinin imzaları da vardır. Bu üç ismi özellikle yazdım. Çünkü bu isimler sırayla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanlığı görevini ifa etmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyetinin banisi ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihinde ebediyete intikalini müteakip, Cumhurbaşkanlığı makamına İsmet İnönü seçilmiştir. İnönü, 14 Mayıs 1950 tarihine kadar Türkiye Cumhuriyetinin ikinci Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır. Demokrat Partinin iktidara gelmesiyle, bu partinin genel başkanı Celal Bayar Türkiye Cumhuriyetinin üçüncü Cumhurbaşkanı olmuş ve 27 Mayıs 1960 ihtilaline kadar bu görevi sürdürmüştür.

Bundan da anlaşılacağı üzere, Ayasofya’nın 24 Kasım 1934 tarihinde müzeye çevrilmesinde Türkiye Cumhuriyetinin ilk üç Cumhurbaşkanının imzaları yanında, o zamanki bakanlar kurulu üyelerinin imzaları vardır.

Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi için bir vakıf tarafından açılan davalar üç defa reddedilmişken ve bu konuda Danıştay’ın kesinleşmiş kararları varken, son başvuruda Danıştay 10. Dairesi tarafından alınan kararla Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi kararı alınmıştır. Şu ilginç tesadüfe bakınız ki Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılacağı kararı saat 14:53’te açıklanmıştır. Bilindiği gibi (1453) yıl olarak İstanbul’un fethedildiği tarihtir. Ayasofya’da ilk namazın kılınacağı tarih de ilginçtir ki, 24 Temmuz gününe denk getirilmiştir. 24 Temmuz ise Lozan Barış anlaşmasının imzalandığı güne denk gelmektedir. Tesadüf mü, tevafuk mu diyelim!

Hadi diyelim ki, Danıştay 10. Dairesi hâkimleri, Savcının aksi talepte bulunmasına ve davaya müdahil olarak katılan Cumhurbaşkanlığı avukatının müze olarak kalması istemine rağmen hiçbir etki altında kalmadan, kendi hür iradeleriyle ve oy birliğiyle Ayasofya’nın tekrar camiye çevrilmesi kararını verdiler. Diyelim ki buraya kadar her şey normal. Peki Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya ile ilgili Danıştay kararını açıklarken söylediği “Tek partiye ait olan bu karar tarihe ihanettir” sözlerini nereye koyalım. Sayın Erdoğan bu ifadesiyle 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararında imzaları bulunan Türkiye Cumhuriyetinin ilk üç Cumhurbaşkanını ve o kararda imzaları bulunan bütün vekiller heyetini dolaylı olarak TARİHE İHANETLE SUÇLAMIŞ OLMUYOR MU!

Nitekim, Sayın Erdoğan’ın konuşmasını bu şekilde algılayan İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener Partisi’nin TBMM’nde düzenlenen grup toplantısında yaptığı konuşmada bu konuya dikkatleri çekerek “Sayın Erdoğan yine milleti ayrıştıran bir konuşma yaptı. Çıktı utanmadan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk zamanında alınan kararı ihanet olarak tanımladı. Kendine gel Sayın Erdoğan! Ağzından çıkanı kulağın duysun! Fatih Sultan Mehmet zamanından sonra Ayasofya’yı cami olarak kaydettiren ikinci kişi o beğenmediğin Mustafa Kemal Atatürk’tür! Utanmadan tarihe ihanet yakıştırması yapmak makamı ne olursa olsun kimsenin haddi değildir! Herkes haddini bilecektir! Ayasofya’nın Osmanlı dönemindeki Fatihi Sultan Mehmet Han’dır. Cumhuriyet dönemindeki Fatihi ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kendini ikinci İstanbul Fatihi ilan etmek, gülünç duruma düşmektir. Tarihini bilerek konuş. 100 sayfa tarih, 100 sayfa felsefe, 100 sayfa mantık oku kardeşim. Dizilerden tarih, Fesli’den Cumhuriyet tarihi okursan makamının farkındalığı ile konuşamazsın. Yazıktır yazık!” sözleriyle ağır eleştirilerde bulundu.

Sayın Erdoğan da ilk konuşmasında dozu kaçırdığının farkına varmış olacak ki daha sonra yaptığı konuşmasında:

“Ayasofya’yı yanlış bir kararla da olsa müzeye biz çevirmiştik, onu yeniden camiye de biz döndürüyoruz” ifadelerini kullandı. Yani 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararını bu defa YANLIŞ BİR KARAR olarak ifade etti.

Keşke, Sayın Erdoğan ilk konuşmasında da ATATÜRK ve arkadaşlarını dolaylı olarak TARİHE İHANETLE SUÇLAYACAK YERDE, YANLIŞ BİR KARARIN DÜZELTİLDİĞİNİ İFADE ETMİŞ OLSAYDI.

ATATÜRK ve arkadaşları tarafından 24 Kasım 1934 tarihinde Ayasofya’nın müzeye çevrilmesiyle ilgili alınan kararın yanlış mı, doğru mu olduğu konusuna ileride tarihçiler karar verecektir. Ama  unutulmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en az yüzde 90’ı ATATÜRKÇÜ KİMLİĞE SAHİPTİR. Bu bakımdan ATATÜRK konusunda konuşanlar, çok ince eleyip, sık dokumalıdırlar…

İTİRAFIM VAR!

İtiraf etmeliyim ki, gençlik yıllarımda ben de BİR BEYNİ YIKANMIŞ OLARAK, Ayasofya’nın yeniden cami olmasına meyilli olanlardandım. 1970’li yıllarda bu konuda bir şiir bile yazmıştım. Bu şiirim, o yıllarda SİİRT GAZETESİNDE yayınlandığı gibi daha sonra ilki 1995 yılında yayınlanan şiir kitaplarımda da yer almıştır.

O Şiirim şöyleydi:

AYASOFYA’M

FETHİN YADİGÂRISIN

FATİH’TEN AYASOFYA’M

BESBELLİ Kİ HALİNDEN

“YASLI”SIN AYASOFYA’M

NEDEN BOYNUN BÜKÜKTÜR

BELLİ DERDİN BÜYÜKTÜR

GÖNLÜN BİZE GÖYNÜKTÜR

HAKLISIN AYASOFYA’M

BÜLBÜL DİLLERİN SUSMUŞ

MÜSLÜMANLARA KÜSMÜŞ

DİLİNİ KİMLER KISMIŞ

EZANDAN AYASOFYA’M

HASRETLİSİN TEKBİRE

BOYUN EĞDİN TAKDİRE

GELEBİLSEYDİN DİLE

NE DERDİN AYASOFYA’M

KIRILACAK ZİNCİRİN

DUYULACAK TEKBİRİN

CAMİ OLMAKTIR YERİN

YENİDEN AYASOFYA’M

Ama bugün bana sorulsa, (AYASOFYA’NIN MÜZE KALMASI DAHA İYİ OLURDU) derim.

TAŞLAMALAR

ÖNCE (İHANET) DEDİ

SONRA (YANLIŞ BİR KARAR)

DÜZELTTİ İYİ OLDU

DİL SÜRÇMESİDİR BUNLAR

İSTANBUL’U FETHEDEN

FATİH SULTAN MEHMED’SE

İKİNCİ FATİHİ DE

ATATÜRK’TÜR ELBETTE

HER İKİ FATİHE DE

SONSUZ SAYGIMIZ VARDIR

TARİHİMİZDE GERÇEK

KAHRAMANLAR BUNLARDIR

HER İKİ FATİH DAHİ

MAREŞALDİR MAREŞAL

KEM SÖZ SÖYLEME SAKIN

SÖZLERİNDEN İBRET AL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN