• Dolar Alış 7.9432TL
  • Dolar Satış 7.9115TL
  • Euro Alış 9.4266TL
  • Euro Satış 9.3890TL
Reklam
Reklam

AYET-İ KERİMELER IŞIĞINDA HAZRET-İ MUHAMMED

Reklam
, 0 Yorum

28 Ekim’i, 29 Ekim’e bağlayan gece  mübarek kandil gecelerinden MEVLİD-İ NEBEVİ’YDİ. YÜCE RABBİMİZİN ayet-i kerimelerle tebcil ettiği Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED’İ (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) hakkıyla övebilmek bizim ne haddimize. İstedik ki, bugünkü yorumumuzda HAZRET-İ ALLAH’IN, KUR’AN-I KERİM’DE, Peygamber Efendimiz hakkında indirdiği bazı ayet-i kerimelerin meali alilerini sunalım, bizzat YÜCE RABBİMİZİN tanımlamasıyla, Peygamber Efendimizi tanımaya çalışalım. İşte Peygamber Efendimizle ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de geçen bazı ayet-i kerimelerin meali âlileri:

*Bütün dinlerden üstün kılmak üzere, Peygamberini, doğruluk rehberi Kur’an ve hak din ile gönderen Allah’tır. Şahit olarak Allah yeter. Muhammed, Allah’ın elçisidir. Onun beraberinde bulunanlar, inkârcılara karşı sert, birbirlerine ise merhametlidirler.

*Yâ, Sîn. Kur’an-ı Hakim’e and olsun ki, sen doğru yol üzere gönderilmiş bir Peygambersin. Bu, babaları uyarılmadığından gafil kalmış bir milleti uyarman için güçlü ve merhametli olan Allah’ın indirdiği Kur’an’dır.

*Muhammed, içinizden herhangi bir adamın babası değildir. O, Allah’ın elçisi ve Peygamberlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi bilendir.

*Benden sonra artık gelecek olan peygamber yoktur.

*Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir. Fakat, insanların çoğu bilmez.

*De ki: Ey insanlar! Doğrusu ben, göklerin ve yerin hükümranı, O’ndan başka Tanrı bulunmayan, dirilten ve öldüren Allah’ın hepiniz için gönderdiği peygamberiyim. Allah’a ve okuyup yazması olmayan, haber getiren Peygamberine -ki o da Allah’a ve sözlerine inanmıştır- inanın; ona uyun ki doğru yolu bulasınız.

*Öyleyse Allah’a, Peygamberine ve indirdiğimiz nura, Kur’an’a inanın; Allah işlediklerinizden haberdardır.

*Allah’a ve peygamberine kim inanmamışsa bilsin ki, şüphesiz biz, inkârcılar için çılgın alevli cehennemi hazırlamışızdır.

*Doğrusu bu Kur’an’da kulluk eden kimselere bildiri vardır. Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.    

*Şüphesiz sen, büyük bir ahlâka sahipsindir.

*Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlara ve Allah’ı çok anan kimselere Rasûlullah (Allah’ın Elçisi) en güzel örnektir.

*Şüphesiz biz seni bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak hak (Kur’an) ile gönderdik. Sen cehennemin halkından sorumlu tutulmayacaksın.

*İşte bunlar Allah’ın ayetleridir; onları sana bir hak olarak okuyoruz. Sen de gönderilen elçilerdensin.

*Şüphesiz Allah’ın sana gösterdiği gibi insanlar arasında hükmetmen için biz sana Kitabı hak olarak indirdik. (Sakın) Hainlerin savunucusu olma.

*Ey peygamber Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer (bu görevini) yapmayacak olursan O’nun elçiliğini tebliğ etmemiş olursun. Allah seni insanlardan koruyacaktır. Şüphesiz Allah kafir olan bir topluluğu hidayete erdirmez.

*De ki “Ey insanlar ben Allah’ın sizin hepinize gönderdiği bir elçisi (peygamberi)yim. Ki göklerin ve yerin mülkü yalnız O’nundur. O’ndan başka ilah yoktur. O diriltir ve öldürür. Öyleyse Allah’a ve ümmi peygamber olan elçisine iman edin.

*Biz elçileri müjde vericiler ve uyarıp-korkutucular olmaktan başka (bir nedenle) göndermiyoruz.

*De ki: “O gökleri ve yeri yaratırken ve O (hep) besleyen (hiç) beslenmezken ben Allah’tan başkasını mı veli edineceğim.” De ki: “Bana gerçekten Müslüman olanların ilki olmam emredildi. Ve: Sakın müşriklerden olma” denildi.

*Öyle ki Allah’tan başkasına ibadet etmeyin. Gerçekten ben sizi O’nun tarafından uyaran ve müjdeleyenim.

*O’na Rabbinden bir ayet (mucize) indirilseydi ya. “Sen yalnızca bir uyarıcısın ve her topluluk için bir hidayet önderisin.

*Her ümmet içinde kendi nefislerinden onların üzerine bir şahid getirdiğimiz gün seni de onlar üzerine bir şahid olarak getireceğiz. Biz Kitabı sana her şeyin açıklayıcısı Müslümanlara bir hidayet bir müjde olarak indirdik.

*Sizi en iyi Rabbiniz bilir; dilerse size merhamet eder dilerse sizi azablandırır. Biz seni onların üzerine bir vekil olarak göndermedik.

*De ki: “Şüphesiz ben ancak sizin benzeriniz olan bir beşerim; yalnızca bana sizin ilahınızın tek bir ilah olduğu vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa artık salih bir amelde bulunsun ve Rabbine ibadette hiç kimseyi ortak tutmasın.

*Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik.

*De ki: “Ey insanlar gerçekten ben sizin için yalnızca bir uyarıcıyım.”

*Biz seni yalnızca bir müjde verici ve uyarıp-korkutucu olarak gönderdik.

*De ki: “Ben ancak bu şehrin Rabbine ibadet etmekle emrolundum ki O burasını kutlu ve saygıdeğer kıldı. Her şey O’nundur. Ve Müslümanlardan olmakla emrolundum. Ve Kur’an’ı okumakla da (emrolundum). Artık kim hidayete gelirse kendi nefsi için hidayete gelmiştir; kim sapacak olursa de ki: “Ben yalnızca uyarıcılardanım.”

*Ey Peygamber gerçekten biz seni bir şahid, bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik. Ve kendi izniyle Allah’a çağıran ve nur saçan bir çerağ olarak (gönderdik).

*Andolsun hikmetli Kur’an’a, Gerçekten sen gönderilen (elçi)lerdensin. (Kur’an) Güçlü ve üstün olan esirgeyen (Allah)ın indirmesidir. Babaları uyarılmamış böylece kendileri de gafil kalmış bir kavmi uyarman için (gönderildin).

*Biz ona (Peygambere) şiir öğretmedik; (bu) ona yakışmaz da. O (kendisine indirilen kitap) yalnızca öğüt ve apaçık bir Kur’an’dır.

*De ki: “Ben yalnızca bir uyarıcıyım. Bir olan, kahreden Allah’tan başka bir ilah yoktur.” Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir, üstün ve güçlü olan, bağışlayandır.” De ki: “Bu (Kur’an), büyük bir haberdir.” Sizler ise, ondan yüz çeviriyorsunuz. “Mele-i Ala (yüce topluluk) tartışıp dururken, benim hiçbir bilgim yoktur.” “Bana ancak, yalnızca apaçık bir uyarıcı olduğum vahyolunmaktadır.” “Allah’ın dışında birtakım veliler edinenler ise; Allah onların üzerinde gözetleyicidir. Sen onların üzerinde bir vekil değilsin.”

*De ki: “Ben elçilerden bir türedi değilim bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Ben yalnızca bana vahyedilmekte olanla uyarıyorum ve ben apaçık bir uyarıcıdan başkası değilim.”

***

Bütün alem-i İslam’ın ve Müslüman kardeşlerimizin mübarek MEVLİD KANDİLLERİNİ yürekten kutluyoruz.

TAŞLAMALAR

BAYRAMLARI İÇİMİZ

BURUK KUTLAMAKTAYIZ

NELER OLUYOR NELER

ŞAŞIRIP KALMAKTAYIZ

BU ÜLKEYE YENİDEN

BİR ATATÜRK GEREKLİ

HER ASRA MÜHÜR VURAN

BİR KAHRAMAN VAR BELLİ

ANALAR HER NEDENSE

LİDERLER DOĞURMUYOR

BUNDAN KAHT-I RİCAL VAR

ADAM PEK BULUNMUYOR

BU KAHT-I RİCAL YETER

BİR KURTARICI GEREK

ÜMİDİM VARDIR BENİM

BUGÜN YARIN GELECEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN