• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

AZAN CANAVAR!

Reklam
, 0 Yorum

Enflasyon oranının iki haneli olarak gerçekleşmesi,  bu canavarın azdığını tescil ediyor ve canavarın zararını asgari düzeye çekme beklentisinde, halkımızın karamsarlık içine girdiği gözlemleniyor. Enflasyon, satın alma gücünün yitirilmesine yol açıyor, yani başka bir ifade ile pahalılıktır ve maalesef enflasyonun çift haneli olarak gerçekleşmesi yurttaşlarımızın refahını daha da gölgelemiştir.

Memur ve memur emeklileriyle diğer emeklilerin ücretlerine 2018 yılı için yapılan zam oranı açıklandı ve açıklanan oranın kendilerini tatmin etmediğine tanık oluyorum. “Enflasyon oranı, aslında açıklananın daha üstündedir ama doğru saptanmış olsa bile, ücretlerdeki artış, bizleri sıkıntıdan kurtaracak düzeyde değildir ve ilgililer bu gerçeği çok daha iyi bilmektedirler… Keşke kaynak olsa da daha fazlasını verebilseydik ve benzer sözlerde samimiyet yoktur.. İstenseydi, bizlere de  daha iyi bir insanca yaşam koşulu sağlanabilirdi… Aslında bizi en çok mağdur eden husus, ücret dengesizliğidir ve bu dengesizliğin giderileceğine yönelik vaatlerin arkasında durulmadı…” sözleriyle ücret artışlarına tepki gösteren vatandaşlarımız; “Zam görmeyen hiçbir ihtiyaç kalemi kalmadı…” diye de  duydukları endişeyi dile getiriyorlar.

Enflasyonu tek haneye çekmek için, ekonomik koşulların iyileşmesi gerekir ve üzülerek belirteyim ki, şu an bu önemli beklentinin gerçekleşebileceğini umutlandıracak bir durum söz konusu değildir. Ülkemizde, milli gelir dağılımında adaletsizlikler olduğu ve bu adaletsizliğin en önemli halkalarından birini ücret dengesizliğinin teşkil ettiği yıllardan beri bilinmektedir ve bu alandaki adaletsizliğin giderileceği vaatleri, geçmiş dönemlerde olduğu gibi yine önemsenmemiştir.

2018 yılının zor bir yıl olacağını dile getirenlerin, sıkıntıların eşit ölçülerde göğüslenebilmesi noktasını önemsemedikleri gerçeğiyle karşı karşıyayız. İnsanca yaşam koşullarına kavuşmak ve bu bunu ilgililerden talep etmek her yurttaşımızın en doğal hakkıdır.. Ne var ki, daha önceleri de fırsat buldukça yazılarımda belirttiğim gibi bu beklentiyi gerçekleştirmekle yükümlü olanlar, sadece kendilerini düşünüyorlar.

Memur ve tüm emekli yurttaşlarımıza rahat nefes aldırmak için kaynak bulmanın mümkün olduğuna bu vesileyle bir kere daha dikkat çekmek isterim. Yüksek ücret alanlar, eşitlik ilkesini benimseseler, kaynak arama ihtiyacı ortadan kakacaktır diyerek, sadece alınabilecek önlemlerden birinin altını çiziyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN